Toyota kører nu med brintdrevne lastbiler i Europa

Toyotas lastbiler, der er bygget af et hollandsk firma, vejer 40 ton og har ifølge det japanske bilmærke en rækkevidde på 400 kilometer.

Annonce

Toyota holder som et af meget få bilmærker på, at der er en fremtid i brint i transportsektoren. Og nu gør de faktisk noget ved det.

Brintdrevne lastbiler med brændselsceller kører ruter mellem brintdrevne mellem Belgien, Frankrig, Tyskland og Holland. 

Det skriver den danske importør i en pressemeddelelse.

Artiklen fortsætter efter annoncen

Ifølge importøren kører lastbilerne 400 kilometer på én optankning ‘under virkelige kørselsforhold’. Toyota uddyber dog ikke, hvad det præcist dækker over.

– Det her initiativ understøtter Toyotas mål om at skabe en CO2-neutral logistik inden 2040, men det har også til formål at bidrage til at fremme brintøkonomien.

– Brintlastbiler kan øge efterspørgslen af (på, red.) brint, hvilket er en af de vigtigste bidragsydere sammen med implementeringen af EU’s forordning om alternative brændstoffer (AFIR), siger Thiebault Paquet, vicedirektør for Toyotas forsknings- og udviklingsafdeling i Europa.

Artiklen fortsætter efter annoncen

Japanerne er på den anden side heller ikke alene om at tro på brintbilerne. Eller i det mindste spille på flere heste end bare elbilen med ledning.

BMW får allerede nu Toyotas hjælp til at udvikle en brintdrevet personbil. Det bliver formentlig til en brintbaseret udgave af SUV’en X5 i 2028.

Andre – så som Ferrari – eksperimenterer med omvendte motorer, altså topstykket vendt mod asfalten, der forbrænder brint. Læs mere om det her.

Læs videre efter annoncerne

Tilbage ved brintlastbilerne er Toyota på mange måder længere fremme i USA. Tilbage i april fortalte mærke nemlig selv, at man havde sluppet en række brintlastbiler løs på vejene ‘over there’.

Det vilde ved bilerne er deres serviceintervaller. Et større service er – i hvert fald ifølge Toyota selv – ikke nødvendigt, før hver enkelt lastbil har kørt 965.000 kilometer.

Flere artikler efter annoncen
Bjørn S. Nielsen
Bjørn S. Nielsen
Bjørn S. Nielsen er journalist på Boosted.dk og har været en del af redaktionen i snart 12 år. Han er uddannet journalist fra Syddansk Universitet i 2020 og arbejder med nyheder, baggrund og analyser om biler og bilbranchen.

Bjørn bor på Fyn nær Odense og er kendt på redaktionen for sin store viden om bilernes historie. Han er vokset op med en forkærlighed for BMW, men drømmer også om en Audi A8 D3 i lang udgave med W12-motor. I hverdagen kører han – naturligvis – BMW.

Mail: [email protected]

Annonceindhold
Annonce


Annonce

Annonce

Nyeste artikler

Annonce

Bilbranchen

Annonce

Flere bilnyheder

Annonce

Annonce for TurboDK Shop

Annonce

Annonce for Klassikermarkedet

Læs flere nyheder om biler