Toyota kan kun sælge 18 elbiler uden statsstøtte

Efter Trump fjernede en skatteratbat på 52.000 kr., salget af elbiler i USA kollapset. Toyota solgte kun 18 biler. Det går ikke meget bedre for Ford eller Hyundai.

Annonce

Det amerikanske elbilmarked er bremset hårdt op.

Salget styrtdykkede i oktober. Årsagen er, at den føderale skatterabat på 7.500 dollars (ca. 52.000 danske kroner, red.) med et pennestrøg blev fjernet af Donald Trumps regering.

Det viser de første officielle salgstal, efter statsstøtten forsvandt.

Artiklen fortsætter efter annoncen

En analyse, som Boosted også har omtalt, forudser et fald i det samlede elbilsalg på 60 procent i oktober sammenlignet med den foregående måned.

Den voldsomme nedtur skyldes ifølge CNBC et kapløb i september.

Mange amerikanere skyndte sig at købe en elbil, inden rabatten udløb den 30. september. Nu er markedet gået i stå.

Artiklen fortsætter efter annoncen

Stort fald for Hyundai og Kia

Kollapset rammer bilproducenterne hårdt. Især de modeller, der er prissat i den dyre ende.

Toyota er blandt de hårdest ramte. Firmaet solgte kun 18 eksemplarer af sin bZ4X elbil i oktober.

Hos Hyundai og Kia er salget af de dyrere modeller faldet med mellem 52 og 71 procent sammenlignet med året før.

Læs videre efter annoncerne

Ford er også ramt. Den amerikanske gigant oplevede et fald i elbilsalget på 25 procent sammenlignet med oktober 2024.

Farley fik ret: “Markedet begynder at falde til ro”

Kollapset kommer ikke som en overraskelse for branchen. Fords administrerende direktør, Jim Farley, forudsagde tidligere i år, at elbilens markedsandel kunne blive halveret.

– Nu hvor æren er væk, ser markedet ud til at begynde at falde til ro i en mere naturlig rytme, siger Jessica Caldwell, chefanalytiker hos CarMax.

Analysefirmaet J.D. Power, der stÃ¥r bag tallene, kalder faldet for en “signifikant rekalibrering”.

Mere efter annoncen

Eksperter understreger, at forbrugerne i USA foretrækker at have adgang til en række forskellige drivlinje-muligheder.

Konsekvenser for Ford, GM og Rivian

Den faldende efterspørgsel og det pludselige stop for statsstøtte har massive konsekvenser for bilproducenterne.

De er nu tvunget til at reagere hurtigt for at undgå endnu større tab.

GM og Ford har været tvunget til at skære i produktionen. De flytter ansatte over for i stedet at bygge flere profitable benzin- og hybridbiler.

Mere efter annoncen

Nyere elbilmærker er også hårdt ramt. Rivian har netop været tvunget til at fyre 600 ansatte efter et milliardtab.

Det brutale fald i det amerikanske elbilsalg er det seneste kapitel i en dyb krise for elbilproducenterne i USA.

Som Boosted for nylig kunne fortælle, er konkurrenten Ford også tvunget til at stoppe produktionen af deres F-150 Lightning på ubestemt tid. Her flyttes medarbejderne i stedet til andre samlebånd for at bygge flere profitable benzin- og hybridbiler.

Flere artikler efter annoncen
Bjørn S. Nielsen
Bjørn S. Nielsen
Bjørn S. Nielsen er journalist på Boosted.dk og har været en del af redaktionen i snart 12 år. Han er uddannet journalist fra Syddansk Universitet i 2020 og arbejder med nyheder, baggrund og analyser om biler og bilbranchen.

Bjørn bor på Fyn nær Odense og er kendt på redaktionen for sin store viden om bilernes historie. Han er vokset op med en forkærlighed for BMW, men drømmer også om en Audi A8 D3 i lang udgave med W12-motor. I hverdagen kører han – naturligvis – BMW.

Mail: [email protected]

Annonceindhold
Annonce


Annonce

Annonce

Nyeste artikler

Annonce

Bilbranchen

Annonce

Flere bilnyheder

Annonce

Annonce for TurboDK Shop

Annonce

Annonce for Klassikermarkedet

Læs flere nyheder om biler