Toyota er verdens største bilmærke – sælger under 2% elbiler

Toyota er stadig det største bilmærke i verden efter et rekordsalg på 11,3 millioner biler i 2025. Elbilerne udgør mindre end 2 procent.

Annonce

Toyota er stadig det største bilmærke i verden, efter at koncernen i 2025 satte en historisk rekord med 11,3 millioner solgte biler.

Det viser nye tal fra den japanske gigant.

For sjette år i træk kan Toyota ifølge Reuters kalde sig verdens største såkaldte mobilitetskoncern med en fremgang på knap fem procent.

Artiklen fortsætter efter annoncen

Opsvinget er især drevet af en massiv efterspørgsel på markederne i USA og Japan.

Faktisk tegner de to lande sig for over 40 procent af det samlede salg på verdensplan.

Særligt SUV-modeller som den populære RAV4 trækker læsset, mens hybridbiler fortsat er mærkets absolutte styrke i kampen mod konkurrenterne.

Artiklen fortsætter efter annoncen

Selvom elbiler fylder mere i overskrifterne, udgør de stadig under to procent af det globale salg hos det japanske producent.

Til gengæld fylder hybridbilerne hele 42 procent af det samlede volumen i 2025. Det bekræfter rigtigheden i strategien om at tilbyde flere forskellige teknologier side om side fremfor kun at satse på strøm.

I Kina lykkedes det for første gang i fire år at knække kurven og opleve en marginal stigning i salget.

Læs videre efter annoncerne

Det skete på trods af en ekstremt hård konkurrence fra de lokale kinesiske mærker. Herhjemme i Danmark holder Toyota sig i top 10 over de mest populære mærker.

Ifølge tal fra Motorregisteret rækker salget til en syvendeplads på listen over de mest solgte mærker. Det er i den tunge ende Men det er stadig foran mærker som både Tesla, Hyundai og Renault.

Flere artikler efter annoncen
Bjørn S. Nielsen
Bjørn S. Nielsen
Bjørn S. Nielsen er journalist på Boosted.dk og har været en del af redaktionen i snart 12 år. Han er uddannet journalist fra Syddansk Universitet i 2020 og arbejder med nyheder, baggrund og analyser om biler og bilbranchen.

Bjørn bor på Fyn nær Odense og er kendt på redaktionen for sin store viden om bilernes historie. Han er vokset op med en forkærlighed for BMW, men drømmer også om en Audi A8 D3 i lang udgave med W12-motor. I hverdagen kører han – naturligvis – BMW.

Mail: [email protected]

Annonceindhold
Annonce


Annonce

Annonce

Nyeste artikler

Annonce

Motorsport

Annonce

Populære

Annonce

Annonce for TurboDK Shop

Annonce

Annonce for Klassikermarkedet

Læs flere nyheder