Teslas nyeste ladestationer kører på diesel

Fordi Tesla stadig ligger i konflikt med flere svenske fagforbund, kører bilmærkets nyeste supercharger i landet på strøm lavet af diesel.

Annonce

I den svenske by Vansbro har Tesla sat en række nye ladestandere – kaldet superchargere – op.

Men i stedet for at være tilkoblet elnettet drives de nye ladestandere af dieselgeneratorer, fordi Tesla ligger i konflikt med en række svenske fagforbund.

Konflikten betyder, at Tesla blandt andet ikke kan blive tilsluttet elnettet i Sverige. I hvert fald ikke når det kommer til den offentlige del af det.

Artiklen fortsætter efter annoncen

Postnord i Sverige vil heller ikke bringe nye nummerplader ud til Teslas salgsteder i landet. Men nu har bilmærket altså fundet en vej rundt om i hvert fald et af problemerne.

Det skriver Teknikveckan.

Helt konkret har Tesla sat en række, gamle dieselgeneratorer op for at lave strøm til de nye ladestandere. Generatorerne kører på HVO100-diesel.

Artiklen fortsætter efter annoncen

Den type diesel er kemisk set identisk med almindelige diesel, som kan købes på enhver dansk tankstation. Den udleder bare knap så meget CO2, fordi HVO100-blandingen er lavet på affaldsprodukter så som gammel madolie og ikke olie fra undergrunden.

– Når det kommer til kuldioxid, vil der være mindre udledning.

– Der vil dog ikke være nogen forskel, når det kommer til udledning af kulbrinter og partikler, det er motorens egenskaber, der styrer dette, siger Magnus Lindgren, brændstofekspert hos Trafikverket.

Læs videre efter annoncerne

Det er ikke første gang, at der må sættes dieselgenerator ind for at lave strøm. Det har Tesla allerede benyttet sig af i USA.

Og tidligere har Boosted kunne fortælle, at hele kvartere rundt om i Danmark har været i så akut strømmangel, at der skulle dieselgeneratorer til også at holde elbilerne i live.

Flere artikler efter annoncen
Bjørn S. Nielsen
Bjørn S. Nielsen
Bjørn S. Nielsen er journalist på Boosted.dk og har været en del af redaktionen i snart 12 år. Han er uddannet journalist fra Syddansk Universitet i 2020 og arbejder med nyheder, baggrund og analyser om biler og bilbranchen.

Bjørn bor på Fyn nær Odense og er kendt på redaktionen for sin store viden om bilernes historie. Han er vokset op med en forkærlighed for BMW, men drømmer også om en Audi A8 D3 i lang udgave med W12-motor. I hverdagen kører han – naturligvis – BMW.

Mail: [email protected]

Annonceindhold
Annonce


Annonce

Annonce

Nyeste artikler

Annonce

Bilbranchen

Annonce

Flere bilnyheder

Annonce

Annonce for TurboDK Shop

Annonce

Annonce for Klassikermarkedet

Læs flere nyheder om biler