Tesla vil udfase autopilot i alle mærkets biler

Tesla udfaser Autopilot i Model 3 og Y. Avanceret styring kræver nu abonnement eller FSD-køb på 55.000 kr. Software-kaos tvinger beslutning igennem.

Annonce

Tesla er i gang med at udfase den ældre Autopilot-software i sine køretøjer.

Den strategiske beslutning betyder, at avancerede kørefunktioner som Autosteer fremover kræver køb af den dyre Full Self-Driving (FSD)-pakke.

FSD koster 8.000 dollars i USA, eller 58.000 kroner i Danmark , eller 99 dollars om måneden.

Beslutningen er en markant ændring i Teslas produktstrategi. Den forvandler en nøglefunktion fra standardudstyr til en dyr opgradering.

Artiklen fortsætter efter annoncen

Det skriver Autorevolution på baggrund af et opslag på X (det tidligere Twitter, red.) fra profilen Nic Cruz Patane.

Årsagen til udfasningen er ifølge opslaget teknisk.

At køre to stykker software (Autopilot og FSD) separat skaber angivligt en ‘flaskehals-effekt’ hos Tesla. En effekt der gør det svært at udvikle FSD-systemet.

Ingeniør-flaskehalse tvinger dyre opgraderinger igennem

Ved at fjerne den gamle Autopilot-software frigøres computerkraft. Det er en nødvendig manøvre for at låse op for mere komplekse FSD-manøvre i trafikken.

Artiklen fortsætter efter annoncen

Den nye strategi betyder et direkte tab af funktionalitet for Tesla-ejere.

Model 3 og Model Y Standard blev i USA lanceret uden det såkaldte Autosteer. Altså smitter Teslas beslutning allerede af på nye biler.

Nu viser dokumentation, at Tesla også fjerner Autopilot fra Premium-varianterne. Eksempelvis er nogle 2026-modeller uden den fulde Autopilot-pakke sat til salg på mærkets hjemmeside.

Læs videre efter annoncerne

Boosted har dog på Teslas danske hjemmeside kunnet se, at det samme ikke er tilfældet herhjemme. Hverken for Model 3/Y Standard eller Premium.

Premium-modellerne er dog i begge tilfældet blevet væsentligt dyrere, efter billigmodellerne Standard er kommer til.

Tesla forsøger at afbøde slaget. De tilbyder en måneds gratis FSD-abonnement. Men det er næppe nok nok til at dække tabet af Autosteer.

Mere efter annoncen

Basale sikkerhedsfunktioner som automatisk nødbremsning og vognbaneassistent piller Tesla ikke ved. I hvert fald ikke endnu.

Men mere avanceret kørehjælp er nu rykket ind i et dyrt abonnement.

Den skjulte pris for Teslas autonome fremtid

Den nye strategi er et direkte forsøg på at øge indtægterne fra software. Det sker, da bilmærket kæmper med faldende salg og øget konkurrence.

Den aggressive prisstrategi skaber et dilemma for bilisterne. De skal betale en betydelig merpris for en teknologi, der stadig er under udvikling.

Mere efter annoncen

Tesla har længe kæmpet med at få FSD godkendt i Europa. De europæiske regler er ifølge mærket selv forældede. De er ikke tilpasset til selvkørende biler.

Tesla påstod tidligere, at FSD var godkendt i Holland. Den hollandske godkendelsesmyndighed afviste dog med det samme den påstand.

Den nye fjernelse af Autopilot er endnu et tegn på, at software og features er de nye slagmarker i bilindustrien.

Noget helt andet er, at bilisterne bestemt ikke er trygge ved den software, bilmærkerne udstyrer bilerne med. Det har, som Boosted også kunne fortælle, blandt andet ført til et sagsanlæg mod Volkswagen.

Flere artikler efter annoncen
Bjørn S. Nielsen
Bjørn S. Nielsen
Bjørn S. Nielsen er journalist på Boosted.dk og har været en del af redaktionen i snart 12 år. Han er uddannet journalist fra Syddansk Universitet i 2020 og arbejder med nyheder, baggrund og analyser om biler og bilbranchen.

Bjørn bor på Fyn nær Odense og er kendt på redaktionen for sin store viden om bilernes historie. Han er vokset op med en forkærlighed for BMW, men drømmer også om en Audi A8 D3 i lang udgave med W12-motor. I hverdagen kører han – naturligvis – BMW.

Mail: [email protected]

Responsiv Iframe
Annonce

Annonce

Nyeste artikler

Annonce

Motorsport

Annonce

Populære

Annonce

Læs flere nyheder