Annonce:

Tesla udvider i Danmark – bygger 3.000 nye kvadratmeter

Interessen for Tesla Model Y og Model 3 er stor i Nordjylland. Derfor åbner Tesla et 3.000 kvadratmeter stort center i Aalborg til salg og service.

Der kører allerede over 7.000 Tesla-biler i Nordjylland alene. Og Interessen for især Tesla Model Y og Model 3 er fortsat voksende i regionen.

Det er baggrunden for, at Tesla nu åbner et nyt og komplet center i Aalborg.

Det nye center skal bringe bilmærket tættere på kunderne. I dag har Tesla et showroom og 16 Superchargers ved Aalborg Storcenter. Derudover findes en midlertidig løsning med service i Svenstrup.

Artiklen fortsætter efter annoncen:

Med det nye Tesla Center bliver salg, service og leveringer samlet under ét tag. Målet er at give nuværende og kommende Tesla-ejere en mere samlet oplevelse.

Det nye byggeri kommer til at ligge på Olympiavej 10. Placeringen er mellem City Syd og Svenstrup.

Det skriver bilmærket i en pressemeddelelse.

Arealet bliver på over 3.000 kvadratmeter. Der er mulighed for at udvide senere, hvis behovet opstår.

Artiklen fortsætter efter annoncen:

Stort serviceværksted og mobil service i Nordjylland

I showroomet bliver der plads til hele modelprogrammet. Det gælder den nye Model Y og Model 3. Det vil også være muligt at prøvekøre Model S og Model X.

Bygningen skal også rumme et stort serviceværksted. Der bliver etableret et dedikeret område til levering af nye og brugte Teslaer.

Det nye center i Aalborg vil skabe lokale arbejdspladser. Huset kommer til at beskæftige 25 medarbejdere. Stillingerne fordeles på salg, service og levering.

Artiklen fortsætter efter videoen:

Serviceafdelingen bliver udstyret med 12 lifte. Den får også tilknyttet flere dedikerede Mobile Service-teknikere. De skal dække et stort geografisk område i Nordjylland.

Teslas Mobile Service-team består i dag af 25 teknikere. De løser opgaver i hele landet, mens bilerne holder parkeret hos kunden.

– Mobile Service står i dag for næsten 40 procent af alt servicearbejde i Danmark,” lyder det fra Tesla.

Mere efter annoncen:

Gigafactory i Berlin og nye Superchargere

Servicebesøg kan bookes direkte gennem Tesla-appen. “Vores kunder værdsætter den fleksibilitet og tidsbesparelse, Mobile Service giver,” oplyser selskabet.

Der er i dag mere end 84.000 Teslaer på de danske veje. Mærket har været populært siden lanceringen af Model S i 2015.

Mere efter disse links:

Alle nye Model Y-modeller til danske kunder bygges på Teslas Gigafactory. Fabrikken ligger i Berlin-Brandenburg, cirka 750 kilometer fra Aalborg.

Bilerne leveres direkte til den nye lokation i Aalborg. Det sker, når centeret åbner efter sommerferien.

Samtidig med udvidelsen i Aalborg etablerer Tesla også en ny Supercharger-station. Den placeres i Svenstrup og får 24 lynladeudtag.

Mere efter annoncen:

Ladestanderne vil være tilgængelige for alle elbiler og forventes at være i drift i løbet af juli.

Tesla udvider i Danmark - bygger 3.000 nye kvadratmeter
Credit: Tesla

Tak fordi du læste med. Har du set en fejl i artiklen? Så fortæl os det: [email protected]

Læs flere artikler efter annoncerne:
Bjørn S. Nielsen
Bjørn S. Nielsen
Bjørn S. Nielsen er uddannet journalist og webredaktør på Boosted.dk. Han har skrevet professionelt om biler i over 11 år. Har du en god historie eller et forslag til en artikel? Skriv til [email protected]
Annonce:

Nyeste artikler

Annonce:

Motorsport

Annonce:

Populære

Få vurderet din bil - gratis!

Auto Show Annonce

Nyheder til dig

Annonce:

Få gratis nyhedsbrev fra Boosted:

Noget er galt. Tjek venligst det udfyldte.
Tak for din tilmelding!

Flere populære artikler

Læs også