Tesla slår tilbage – topper salgslisten igen

Tesla slår man ikke sådan lige af pinden. Efter 2 måneders nedgang er mærket tilbage på toppen af de afgørende norske salgslister.

Annonce

Tesla har igen indtaget toppen af salgslisterne i Norge, som på mange måder er elbilernes paradis i Norden.

Efter en periode på to måneder med svage salgstal for Tesla viser de seneste tal, at Tesla nu igen indregistrerer langt flest biler.

Ifølge de løbende statistikker fra Elbilstatistikk.no dominerer det amerikanske mærke igen på salgslisterne.

Artiklen fortsætter efter annoncen

Det skriver norsk TV2.

Fredag er der registreret 459 nye Tesla Model Y på de norske veje. Herefter følger Model 3 med 263 registreringer, mens Volkswagen ID. Buzz runder top 3 af med 234 nye biler.

Ifølge TV2 er det om ikke andet end tegn på, at Tesla i hvert fald i Norge er på vej tilbage.

Artiklen fortsætter efter annoncen

I de senere år har Tesla oplevet betydelige udsving i virksomhedens værdi. Efter et højdepunkt i december har aktiekursen gennemgået en markant nedgang.

Mandag i denne uge faldt mærkets aktiekurs med hele 15 procent. Dog har virksomhedens markedsværdi genvundet en del af det tabte i de efterfølgende dage.

Lige nu er Tesla samlet set 774 milliarder dollars værd. I hvert fald på papiret. Det gør mærket til den mest værdifulde biproducent globalt set. Ikke engang Toyota, der ligger tættest på amerikanerne, kan følge med.

Japanerne må tage til takke med en markedsværdi på 240 milliarder dollars. Herefter følger Xiaomi, der mest af alt er et tech-firma med biler på sidelinjen. BYD halter efter på en femteplads.

– Det vil nok overraske mange. Men det viser, at det er for tidligt at spå om Teslas fald, lyder det fra redaktøren.

Johnsen tilføjer, at Teslas salgstal traditionelt stiger i den sidste måned af hvert kvartal. Desuden spiller introduktionen af den opdaterede version af Model Y en rolle, da mange kunder har ventet på denne model.


Det er i øvrigt ikke kun i Norge, at Tesla gør comeback. I både England og Irland er salget af mærket steget med 20 procent i løbet af februar måned. Læs mere om det her.

Bjørn S. Nielsen
Bjørn S. Nielsen
Bjørn S. Nielsen er journalist på Boosted.dk og har været en del af redaktionen i snart 12 år. Han er uddannet journalist fra Syddansk Universitet i 2020 og arbejder med nyheder, baggrund og analyser om biler og bilbranchen.

Bjørn bor på Fyn nær Odense og er kendt på redaktionen for sin store viden om bilernes historie. Han er vokset op med en forkærlighed for BMW, men drømmer også om en Audi A8 D3 i lang udgave med W12-motor. I hverdagen kører han – naturligvis – BMW.

Mail: [email protected]
Annonceindhold

Nyeste artikler

Annonce


Annonce

Annonce

Nyeste artikler

Annonce

Bilbranchen

Annonce

Annonce for TurboDK Shop

Annonce

Annonce for Klassikermarkedet