Tesla Model Y med 7 sæder fås nu i Danmark – her er prisen

Danmarks mest solgte bil – Tesla Model Y – får nu plads til endnu flere, når den 7-sæders udgave kommer til landet.

Annonce

Tesla Model Y er den mest solgte bil i Danmark. Sådan var det sidste år, og sådan ser det ud til at forblive i år. Og nu kommer den med syv sæder.

Det skriver Tesla Danmark i en pressemeddelelse.

Den syvsæders Model Y koster fra 408.990 kroner i Danmark. Det betyder, at bilen – der har firehjulstræk – faktisk ikke er afgiftsfri. Til gengæld er den ifølge Tesla nem at træde ind i. Også på den tredje sæderække. Det kræver et tryk på ryglænet i den mindste sæderække.

Artiklen fortsætter efter annoncen

De tilgængelige billeder af den tredje sæderække i Model Y viser dog nogle sæder, der efter at dømme er bedst egnet til børn.

Når sæderne er klappet op, er der væsentligt mindre plads tilbage til bagage. Som Tesla-ejer må man her nøjes med 363 liter. Alligevel er der ifølge bilmærket plads til i hvert fald to kabinetasker og to større poser i det forreste bagagerum. Altså selv med samtlige syv sæder optaget.

LÆS OGSÅ: Elbil brændte tre huse totalt ned – “ikke almindelig ild”

Artiklen fortsætter efter annoncen

Den nye Tesla Model Y med syv sæder fås i øvrigt kun som Long Range med firehjulstræk. Rækkevidden er 533 kilometer ifølge WLTP-normen eller 565 kilometer med 19 tommer fælge. Bilen bliver produceret på mærkets fabrik lidt uden for Berlin og vil kunne leveres i slutningen af dette kvartal.

Læs flere spændende nyheder fra og om bilernes verden lige her!


Bemærk: Artiklen er baseret på en pressemeddelelse. Har du kommentarer til indholdet, bedes du kontakte den pågældende afsender.

Flere artikler efter annoncen
Redaktionen
Redaktionen
Redaktionen på Boosted.dk har arbejdet professionelt med biljournalistik siden 2013 og dækker dagligt nyheder, analyser og baggrundshistorier fra bilbranchen i Danmark og udlandet. Erfaringen spænder bredt og omfatter både klassiske biler, motorsport og den nyeste udvikling inden for elbiler, batteriteknologi og mobilitet.

Boosted har redaktionel tilstedeværelse i Årslev nær Odense og i Roskilde på Sjælland.

Har du en god historie til os? Skriv til [email protected]

Annonceindhold
Annonce


Annonce

Annonce

Nyeste artikler

Annonce

Motorsport

Annonce

Populære

Annonce

Annonce for TurboDK Shop

Annonce

Annonce for Klassikermarkedet

Læs flere nyheder