Tesla er værre end Dacia – dumper på stribe

Ligesom herhjemme går det skidt for bare 4 år gamle Tesla-modeller i de svenske synshaller. Svenske tal afslører, at bilerne klarer sig dårligere end Dacia.

Annonce

Tesla opnår markant dårligere resultater end andre bilmærker i det svenske syn. Næsten 20 procent af alle Tesla-modeller, der var gennem et syn i Sverige i 2024, dumpede første gang.

Det er en væsentlig ringere sammenligning med andre bilmærker, herunder Dacia. De alarmerende tal kommer fra en omfattende analyse af synsrapporter i Sverige.

Rapporten står Ynnor AB og Tjänstebilsfakta bag.

Artiklen fortsætter efter annoncen

På den anden side er Tesla Club Sweden ikke ligefrem overrasket over tallene. Formanden, Tibor Blomhäll, peger på, at synsmænd i Danmark og Finland kommer frem til nogenlunde det samme.

Han mener, at forklaringen skal findes i, at Teslas tilgang til vedligeholdelse er anderledes. Firmaet bygger biler, der kræver færre servicebesøg.

De manglende serviceeftersyn resulterer tilsyneladende i problemer, når bilerne skal synes.

Artiklen fortsætter efter annoncen

Eksperter som Ronny Svensson fra Ynnor AB er derimod noget mere kritisk. Han mener, at de mange dumpede syn indikerer et grundlæggende problem med kvaliteten af Teslas biler.

Han sætter spørgsmålstegn ved sikkerheden og påpeger, at der drejer sig om dyre biler, der ikke lever op til forventningerne.

Svensson er da heller ikke bleg for at sætte Teslas resultater op mod den langt billigere Dacia Sandero, der klarer sig betydeligt bedre i synshallerne.

Læs videre efter annoncerne

En af årsagerne til den høje dumpeprocent er manglende vedligeholdelse, lyder det fra den anden side af Øresund.

Tibor Blomhäll forklarer, at mange Tesla-ejere undlader at få udført årlige serviceeftersyn. Derudover er der et problem med bremserne.

Elbiler bruges anderledes end biler med forbrændingsmotor. Mange elbilsejere bremser for sjældent ved at træde på den fysiske pedal. Derfor sætter rusten sig på skiverne.

Og det er et problem, som især Tesla slås med. Derudover er der almindelige fejl som tågelygter og forlygter, der ikke er korrekt indstillet.

Mere efter annoncen

De dårlige resultater kan få betydelige konsekvenser for Tesla-ejere. Ronny Svensson understreger, at det kan blive dyrt at reparere de fejl, der opdages ved syn.

Det kan også påvirke gensalgsværdien af bilerne. Potentielle købere kan være tilbageholdende med at købe en Tesla, hvis de ved, at de risikerer at skulle betale for reparationer efter syn.

Tilsynsbranchen i Sverige overvejer desuden at indføre kontrol af batterier i elbiler. En ændring vil sandsynligvis føre til, at endnu flere Teslaer dumper syn.

Tabel over Resultater fra Bilsyn i Sverige (2024)

MærkeAntal SynAntal AnmærkningerAndel med Fejl
Tesla22.9714.36719,0%
Dacia27.9745.08318,2%
Renault80.46212.06715,0%
Citroën29.7914.27514,3%
Jeep4.52760213,3%
Land Rover5.06656611,2%
Peugeot54.6605.98611,0%
Fiat20.3782.20310,8%
Hyundai48.9264.97410,2%
Nissan53.0995.38610,1%
Skoda96.7879.68310,0%
Mitsubishi19.9331.9809,9%
Kia148.81414.1799,5%
Opel36.1053.4049,4%
Alfa Romeo1.4971399,3%
Flere artikler efter annoncen
Bjørn S. Nielsen
Bjørn S. Nielsen
Bjørn S. Nielsen er journalist på Boosted.dk og har været en del af redaktionen i snart 12 år. Han er uddannet journalist fra Syddansk Universitet i 2020 og arbejder med nyheder, baggrund og analyser om biler og bilbranchen.

Bjørn bor på Fyn nær Odense og er kendt på redaktionen for sin store viden om bilernes historie. Han er vokset op med en forkærlighed for BMW, men drømmer også om en Audi A8 D3 i lang udgave med W12-motor. I hverdagen kører han – naturligvis – BMW.

Mail: [email protected]

Annonceindhold
Annonce


Annonce

Annonce

Nyeste artikler

Annonce

Bilbranchen

Annonce

Flere bilnyheder

Annonce

Annonce for TurboDK Shop

Annonce

Annonce for Klassikermarkedet

Læs flere nyheder om biler