Annonce:

Tesla er i frit fald – 12 år gammel bil får skylden

Nye salgstal afslører en markant nedgang for Tesla. Særligt den aldrende Model S og den kontroversielle Cybertruck svigter Elon Musk og Co.

Teslas salg er i frit fald, og særligt den aldrende Model S skuffer.

Nye tal viser, at bilgiganten under Elon Musks ledelse har solgt over 100.000 færre biler i den første halvdel af 2025.

Tesla leverede 720.803 biler i de første seks måneder af 2025. Det er et markant fald sammenlignet med samme periode i 2024.

Artiklen fortsætter efter annoncen:

Forskellen udgør mere end 100.000 biler. Tilbagegangen står i skarp kontrast til tidligere udmeldinger fra Elon Musk om et stærkt salg.

Problemerne findes især i de dyrere segmenter. Det gælder modellerne Cybertruck, Model S og Model X.

Salget for de tre modeller er faldet drastisk. I første halvdel af 2024 blev de tilsammen solgt i 38.578 fabriksnye eksemplarer.

Model S og Cybertrucks faldende popularitet

I de seneste seks måneder er tallet faldet til kun 23.275 biler. Det er en betydelig nedgang for flagskibsmodellerne.

Artiklen fortsætter efter annoncen:

Dermed udgør de dyre modellers andel af det samlede Tesla-salg nu kun 3,2 procent. For et år siden var andelen på 4,6 procent.

Årsagen til faldet har dog ikke kun én forklaring . Model S og Model X lider under deres alder på et elbilmarked med mange nye konkurrenter.

Samtidig har efterspørgslen på den meget omtalte Cybertruck været mere end skuffende. Bilens kontroversielle design har ikke ramt de bilister, Tesla gik efter.

Artiklen fortsætter efter videoen:

I mellemtiden udgør Model 3 og Model Y fortsat langt størstedelen af salget. Her blev der leveret 697.528 biler i årets første halvdel ifølge de seneste opgørelser.

Mere end halveret på det danske marked

Også i Danmark mærker Tesla modvind. Antallet af nyregistrerede Tesla-biler er mere end halveret i de første seks måneder af 2025.

Der er dog små lyspunkter for mærket. En ny version af Model Y blev den næstmest solgte bil i Danmark i juni måned med 1.155 enheder.

Mere efter annoncen:

Alligevel måtte Model Y se sig slået af den nye Skoda Elroq. Teslaen solgte dog bedre end konkurrenter som den nye Renault 5 og Volkswagen ID.3.

Tallene tegner et billede af en bilproducent under pres. Tiden vil vise, om den opdaterede Model Y kan trække læsset og vende udviklingen for Tesla.

Mere efter disse links:

Tak fordi du læste med. Har du set en fejl i artiklen? Så fortæl os det: [email protected]

Læs flere artikler efter annoncerne:
Bjørn S. Nielsen
Bjørn S. Nielsen
Bjørn S. Nielsen er uddannet journalist og webredaktør på Boosted.dk. Han har skrevet professionelt om biler i over 11 år. Har du en god historie eller et forslag til en artikel? Skriv til [email protected]
Annonce:

Nyeste artikler

Annonce:

Motorsport

Annonce:

Populære

Få vurderet din bil - gratis!

Auto Show Annonce

Nyheder til dig

Annonce:

Få gratis nyhedsbrev fra Boosted:

Noget er galt. Tjek venligst det udfyldte.
Tak for din tilmelding!

Flere populære artikler

Læs også