Tankstation skal rives ned for ‘en sikkerheds skyld’

Svenskerne har travlt med at lukke adskillige tankstationer. Flere tror, at den sidste nye tankstation er åbnet. Nu rives en ned ‘for en sikkerheds skyld’.

Annonce

Ifølge bolig- og ejendomsrådmand Clara Lindblom (V) skal det gøre den svenske by Tensta til et mere sikkert sted, når man nu river en tankstation ned.

– Det her er et utroligt øde, mørkt og utrygt sted, siger hun ifølge Mitt i.

Udover at tankstationen rives ned, forsvinder et supermarked lige i nærheden også. Det skal også rives ned. Til gengæld skal der gøres plads til 400 nye lejligheder.

Artiklen fortsætter efter annoncen

Clara Lindblom mener dog ikke, at der bliver dårligere mulighed for at tanke bilen, når nu politikerne vil rive byens tankstation ned.

– Jeg tror, ​​det bliver værre, folk får lidt længere afstand (til en tankstation, red.), når området bliver så meget sikrere og bedre.

Firmaet bag den tankstation, som nu forsvinder, fortalte kort før meldingen om nedrivningen, at man nu satser endnu mere på etableringen af lynladere. Helt konkret vil man ‘fordoble’ antallet af lynladere i Sverige i løbet af 2025.

Artiklen fortsætter efter annoncen

Mens nogle svenskere er overbevist om, at den sidste nye tankstation allerede er åbnet i Sverige, skyder flere spritnye benzinstationer op herhjemme. Det fortalte Boosted allerede tilbage i marts.

Det er lavpriskæden Go On, der vil udvide nettet af stationer. Direktøren mener nemlig, at ‘rygtet om benzinbilens død er stærkt overdrevet’. Læs mere om det her.

Flere artikler efter annoncen
Bjørn S. Nielsen
Bjørn S. Nielsen
Bjørn S. Nielsen er journalist på Boosted.dk og har været en del af redaktionen i snart 12 år. Han er uddannet journalist fra Syddansk Universitet i 2020 og arbejder med nyheder, baggrund og analyser om biler og bilbranchen.

Bjørn bor på Fyn nær Odense og er kendt på redaktionen for sin store viden om bilernes historie. Han er vokset op med en forkærlighed for BMW, men drømmer også om en Audi A8 D3 i lang udgave med W12-motor. I hverdagen kører han – naturligvis – BMW.

Mail: [email protected]

Annonceindhold
Annonce


Annonce

Annonce

Nyeste artikler

Annonce

Motorsport

Annonce

Populære

Annonce

Annonce for TurboDK Shop

Annonce

Annonce for Klassikermarkedet

Læs flere nyheder