En synsmand fra Nordsjælland er tiltalt for at have godkendt biler mod bestikkelse. Nu ruller sagen mod 70 kunder over hele landet.
En synsmand er tiltalt for at have godkendt biler mod bestikkelse i mindst 70 tilfælde.
Politiet i Nordsjælland har afsløret et omfattende sagskompleks, hvor bilsynsassistenten angiveligt har solgt forfalskede synsrapporter.
Bilejere fra hele landet har dermed fået godkendt deres køretøjer uden overhovedet at trille ind i en synshal.
Specialanklager Robert Hansen fra Nordsjællands Politi oplyser, at manden forventes at erkende sig skyldig under et kommende retsmøde.
Sagen har forgreninger til flere politikredse, da assistentens kunder er spredt ud over hele Danmark. Onsdag skal Retten i Viborg blandt andet tage stilling til fire jyske kunder, der er involveret i sagen.
De fire mænd fra Jylland er tiltalt for at have betalt 4.200 kroner hver for at slippe for det lovpligtige syn.
PÃ¥ retslisten stÃ¥r anklagen klart som “bestikkelse af offentlig myndighed”. Køretøjerne blev aldrig kontrolleret fysisk, men fik alligevel en stempel uden anmærkninger pÃ¥ stor afstand.
Efterforskningen har ført til, at politiet har sendt et stort antal sager ud til lokale politikredse. Det er nu op til de enkelte retter at dømme de bilejere, der har benyttet af et fusket syn.
Det skriver Ritzau.
Anklagemyndigheden forventer, at de mange bilister vil tilstå deres medvirken i det korrupte system.
Det er ikke første gang, at bilsynsbranchen rammes af lignende skandaler. For et par år siden afslørede DR-programmet Kontant en lignende sag i Kerteminde.
Her blev en ansat i en synshal også afsløret i at sælge godkendelser uden reelt opsyn med bilerne.
Sagen i Viborg er blot toppen af isbjerget i det store puslespil, som Robert Hansen forsøger at samle.
Ved at retsforfølge både modtageren og yderne af bestikkelsen, sender politiet et kraftigt signal. Det skal understreges, at trafiksikkerheden bringes i fare, når defekte biler godkendes ulovligt.
Retten i Odense dømte i september 2024 en mand i en lignende sag til ni måneders fængsel. Her skulle de tre måneder afsones, mens resten blev gjort betinget af samfundstjeneste.
Han mistede samtidig retten til at syne biler i en længere periode, hvilket også kan blive konsekvensen i den nye sag.
Prisen for et af de såkaldte fuskersyn har ligget fast på 4.200 kroner pr. bil i de sager, der nu rammer retten.
Det er et beløb, der ligger langt over prisen for et almindeligt bilsyn. Men for ejere af biler med fejl har det været en genvej til at beholde nummerpladerne ulovligt.


