BMW i reklamefilm: Ta’ pis på din svigermor i M4 GTS

Tyskerne har måske alligevel humor, verdens svigermødre får i hvert fald en hilsen i ny reklamefilm for BMW’s M-afdeling

Annonce

Alle 830 biler er godt nok solgt, men derfor kan BMW nu godt bruge et eksemplar af deres mest hidsige 4-serie, M4 GTS,  til lidt PR-arbejde.

Som i filmen nedenfor, der viser, hvad M4 GTS ikke er så ideel til. Nemlig transport af ejernes svigermødre når disse dukker op indimellem søndagens brunch og trackday.

M4 GTS er ikke en bil man, med mindre en racerlicens er i hus, springer let og elegant ind og ud af.

Artiklen fortsætter efter annoncen

Nok til stor utilfredshed og en mindre hovedpine for svigermøderne til de mænd, der ejer en af de sjældne bane-Bimmere med nummerplader.

BMW frigav en ligende reklamefilm for M-afdelingen for et par uger siden. Denne gang med en far, som chattede lidt til speederen, hver gang dennes søn gjorde mine til at åbne passagerdøren.

MÅSKE HAR TYSKERNE ALLIGEVEL HUMOR – SE FILMEN HERUNDER

Artiklen fortsætter efter annoncen

 

Flere artikler efter annoncen
Bjørn S. Nielsen
Bjørn S. Nielsen
Bjørn S. Nielsen er journalist på Boosted.dk og har været en del af redaktionen i snart 12 år. Han er uddannet journalist fra Syddansk Universitet i 2020 og arbejder med nyheder, baggrund og analyser om biler og bilbranchen.

Bjørn bor på Fyn nær Odense og er kendt på redaktionen for sin store viden om bilernes historie. Han er vokset op med en forkærlighed for BMW, men drømmer også om en Audi A8 D3 i lang udgave med W12-motor. I hverdagen kører han – naturligvis – BMW.

Mail: [email protected]

Annonceindhold
Annonce


Annonce

Annonce

Nyeste artikler

Annonce

Bilbranchen

Annonce

Flere bilnyheder

Annonce

Annonce for TurboDK Shop

Annonce

Annonce for Klassikermarkedet

Læs flere nyheder om biler