Sverige siger nej – politiet må ikke få flere fotofælder

Modsat herhjemme får politiet i Sverige ikke flere og bedre muligheder for at fange fartsyndere. Regeringen har nemlig sagt nej til flere fotofælder.

Annonce

En ny type fotofælde er på myndighedernes ønskeliste i Sverige. Men nu siger regeringen med støtte fra Sverigedemokraterne nej.

Helt konkret har Trafikverket ønsket sig et system, som kan måle bilisternes gennemsnitshastighed over to punkter og på den baggrund automatisk udskrive bøder.

Sagt på en anden måde – bilisterne skal holde en konkret hastighed over længere afstand for at undgå bøder.

Artiklen fortsætter efter annoncen

Løsningen bliver af Trafikverket beskrevet som “omkostningseffektiv” og noget, der kunne redde syv liv om året, fordi antallet af trafikulykker vurderes ‘reduceret’. Men nu siger regeringen nej til den nye løsning.

Det skriver nyhedsbureauet TT.

LÆS OGSÅ: Volvos nye opfindelse skal holde alle biltyve væk

Artiklen fortsætter efter annoncen

– Vi har i infrastrukturlovforslaget givet besked om, at vi ikke går videre med den type forslag på nuværende tidspunkt, siger infrastrukturminister Andreas Carlson (KD) til nyhedsbureauet.

Ifølge ministeren er der flere andre måder til at øge trafiksikkerheden på. Også forslag som allerede ligger på Trafikverkets bord. Derudover vil Sverigedemokraterne hellere have mere politi på gaden frem for flere fotofælder.

Måling af gennemsnitshastigheden mellem fotofælder foretages allerede i blandt andet Norge og i Danmark. Herhjemme virker teknikken, der i første omgang er sat op på Storebæltsbroen, bare ikke. Læs mere om det her.

Læs videre efter annoncerne

Læs flere spændende nyheder fra og om bilernes verden lige her!

Flere artikler efter annoncen
Bjørn S. Nielsen
Bjørn S. Nielsen
Bjørn S. Nielsen er journalist på Boosted.dk og har været en del af redaktionen i snart 12 år. Han er uddannet journalist fra Syddansk Universitet i 2020 og arbejder med nyheder, baggrund og analyser om biler og bilbranchen.

Bjørn bor på Fyn nær Odense og er kendt på redaktionen for sin store viden om bilernes historie. Han er vokset op med en forkærlighed for BMW, men drømmer også om en Audi A8 D3 i lang udgave med W12-motor. I hverdagen kører han – naturligvis – BMW.

Mail: [email protected]

Annonceindhold
Annonce


Annonce

Annonce

Nyeste artikler

Annonce

Bilbranchen

Annonce

Flere bilnyheder

Annonce

Annonce for TurboDK Shop

Annonce

Annonce for Klassikermarkedet

Læs flere nyheder om biler