Svensk svar på FDM vil tage kørekortet fra bandefolk

M Sverige vil tage kørekortet fra bandekriminelle, der bruger biler til kriminalitet. Pressetalsmand kræver et opgør med lovgivningen nu.

Annonce

M Sverige vil tage kørekortet fra bandekriminelle for at bremse deres frie bevægelighed på de svenske veje.

Organisation, der svarer til FDM herhjemme, mener, at det er på tide at ramme banderne der, hvor det gør mest ondt.

Pressesekretær Jacob Sidenvall foreslår, at bandefolk skal miste retten til at køre bil, hvis de bruger biler til noget ulovligt.

Artiklen fortsætter efter annoncen

Kravet kommer i kølvandet på en række stramninger, der har givet den svenske foged, Kronofogden, udvidede beføjelser.

Myndighederne kan nu beslaglægge værdifulde biler fra personer med stor gæld, selvom bilen officielt står i en andens navn.

Det har været en økonomisk succes, hvor indtægterne fra beslaglagte biler steg til det tidoblede i det første år efter reformen.

Artiklen fortsætter efter annoncen

Det har dog ført til, at kriminelle grupper har ændret adfærd for at undgå at miste deres dyre køretøjer.

I stedet for at eje bilerne selv, vælger de nu i stigende grad at benytte leje- eller leasingbiler.

Da disse biler tilhører firmaer, kan fogeden ikke umiddelbart tage dem, hvilket skaber frustration hos bilistorganisationen.

Læs videre efter annoncerne

Jacob Sidenvall påpeger, at lejebiler er blevet en sikker havn for kriminelle, der vil gemme deres værdier for staten.

Ved at inddrage selve kørekortet vil man kunne ramme føreren uanset, hvem der ejer bilen.

– Meget tyder på, at lejebiler er blevet en måde at mindske risikoen for at få værdifulde ejendele beslaglagt.

Flere artikler efter annoncen
Bjørn S. Nielsen
Bjørn S. Nielsen
Bjørn S. Nielsen er journalist på Boosted.dk og har været en del af redaktionen i snart 12 år. Han er uddannet journalist fra Syddansk Universitet i 2020 og arbejder med nyheder, baggrund og analyser om biler og bilbranchen.

Bjørn bor på Fyn nær Odense og er kendt på redaktionen for sin store viden om bilernes historie. Han er vokset op med en forkærlighed for BMW, men drømmer også om en Audi A8 D3 i lang udgave med W12-motor. I hverdagen kører han – naturligvis – BMW.

Mail: [email protected]

Annonceindhold
Annonce


Annonce

Annonce

Nyeste artikler

Annonce

Motorsport

Annonce

Populære

Annonce

Annonce for TurboDK Shop

Annonce

Annonce for Klassikermarkedet

Læs flere nyheder