Teslas salg i Danmark styrtdykker. I løbet af februar gik det amerikanske mærke mere end halvtreds procent tilbage. I Norge og Sverige fortsætter nedturen.
Tesla går markant tilbage i Danmark. Salgstallene for februar viser, at antallet af nyregistrerede Tesla-modeller på 509 biler er et styrtdyk med 58 procent sammenlignet med samme måned i 2024.
Tendensen med faldende salg af Tesla er dog ikke et isoleret dansk fænomen. Også i andre skandinaviske lande går det tilbage.
I Sverige er salget af Tesla-biler faldet med 42 procent, mens faldet i Norge ligger på 48 procent.
De faldende salgstal er ikke et udtryk for generel tilbagegang i bilsalget. Tværtimod viser tal fra branchen en stabil eller let stigende tendens.
En mulig forklaring på faldet i salget hos Tesla er ren politik. Det mener i hvert fald Ilyas Dogru, chefkonsulent og forbrugerøkonom hos FDM.
Faldet kan være politisk motiveret
Han mener, at flere danskere udtrykker et ønske om at købe en elbil, men at det ikke må eller skal være en Tesla.
– Mange begynder med at sige: ‘Jeg vil gerne købe en elbil, men jeg vil ikke have, at det er en Tesla.’
– Politiske forbrugere har altid været der, men det er mere udtalt med Tesla lige nu,” siger han i en kommentar til Reuters.
Årsagen til den politiske modstand mod Tesla skal blandt andet findes i Elon Musks offentlige støtte til Donald Trump og Tesla-direktørens gentagne forsøg på at blande sig i europæisk politik.
Noget andet, der kan påvirke salget, er forbrugernes forventning til og om en ny version af Tesla Model Y.
Forbrugere holder muligvis igen med deres køb i forventning om den nye model. Eller at den nuværende model falder i pris. Det afviser FDM-konsulenten ikke.
Enkelte spekulerer ligefrem i, at Tesla kan være færdige. Ifølge Berlingske vender Tesla aldrig tilbage til toppen af de danske salgslister.
Det er dog for tidligt at drage konklusioner. Salget af Tesla kan muligvis tage til med lanceringen af den nye Model Y, som mærket begynder at levere i denne måned.
I Frankrig går det amerikanske mærke også tilbage. Modsat går et mærke som Toyota, der nægter at tro på, at elbiler udgør mere end 30 procent af markedet, markant frem. Læs mere om det her.
Læs flere artikler efter annoncerne: