Annonce

Studerende bygger bil alle kan reparere på

Studerende ved det tekniske universitet i Eindhoven, Holland, har skabt en bil med saksedøre. Bilen, der ligner noget fra 2Fast 2Furious kan dog repareres af alle.

Annonce

En gruppe studerende i Holland synes, at biler i dag bliver skrottet alt for hurtigt.

Af samme grund har de designet en bil, hvis eneste formål er at holde længere. Aria, som de studerende kalder bilen, er endda lavet, så den er nem at vedligeholde.

Bilen, der mest af alt ligner noget fra 00’ernes Fast and Furious-univers, har ifølge de studerende en manual, ‘der er til at forstå’, standardiserede dele og sin egen app.

Annonce

Appen kan bl.a. scanne og derved fejlsøge på bilen. Appen skal tilmed kunne vise, hvilke værktøjer fra bilens indbyggede værktøjskasse, der skal bruges for at udføre en række reparationer.

Men de studerendes fokus har primært været på, at batteriet i Aria, som er en elbil, skal være nemt at arbejde med. Og frem for alt tilgængeligt.

Derfor er bilen bygget op om konstruktion med seks mindre batterier i stedet for ét stort, som vi ser i de serieproducerede elbiler i dag.

Artiklen fortsætter efter annoncen

Fordelen ved den opdeling er, at batterierne kan skiftes manuelt og hurtigt. De studerende siger selv, at forsikringsselskaber i dag giver op over for elbiler med selv mindre skader.

Skaderne er ganske enkelt for dyre at rette op på. Den billigste – og nemmeste – løsning er ofte at kassere bilerne som totalskadede.

Et skræmmende eksempel er, som Boosted også har kunnet fortælle, Fisker Ocean. Modellen, som var den eneste, Fisker nåede at få bygget inden konkursen i 2024, kasseres på noget så simpelt som en bule i døren.

Vil du se flere bilnyheder fra Boosted.dk? Tilføj Boosted.dk som foretrukken kilde herunder:
Tilføj som foretrukken kilde på Google
Annonce
Bjørn S. Nielsen
Bjørn S. Nielsen
Bjørn S. Nielsen var journalist på Boosted.dk indtil 2025. Han er uddannet journalist fra Syddansk Universitet i 2020 og arbejder med nyheder, baggrund og analyser om biler og bilbranchen.

Bjørn bor på Fyn nær Odense og er kendt på redaktionen for sin store viden om bilernes historie. Han er vokset op med en forkærlighed for BMW, men drømmer også om en Audi A8 D3 i lang udgave med W12-motor. I hverdagen kører han – naturligvis – BMW.

Mail: [email protected]
Annonce-link:
Annonceindhold

Nyeste artikler

Annonce


Annonce

Annonce

Bilnyheder

Annonce

Bilbranchen

Annonce

Annonce for Auto Show

Annonce

Annonce for Klassikermarkedet

Har du læst?