Store skærme er ikke fedt mere, siger Mercedes

Mercedes bevæger sig ikke nødvendigvis væk fra de store skærme. Men det er ikke længere så luksuriøst, siger designchefen.

Annonce

Skærmene fylder mere og mere i moderne biler. Men luksus er ikke nødvendigvis forbundet med store skærme, lyder det fra Mercedes.

Det har længe været sådan, at de dyrere biler blev defineret ud fra materialernes kvalitet og samlekvaliteten.

Motorerne var også et vigtigt salgsargument, da de store motorer typisk var forbeholdt topmodellerne.

Annonce

I 2025 forsøger bilproducenterne i den øverste klasse at overgå hinanden med enorme skærme, smart software og andre gadgets. Men Mercedes erkender, at en dyr bil ikke bør måles på, hvor store skærmene i kabinen er eller ikke er.

I et interview med ABC News indrømmede designchefen hos Mercedes, Gorden Wagener, at “skærme ikke er luksus”.

Ifølge Wagener er der ikke længere nogen værdi i at proppe så mange skærme som muligt ind i bilen og kalde det for instrumentering, da “enhver bil har en stor skærm”.

Artiklen fortsætter efter annoncen

Det kommer fra det samme mærke, som for bare få år siden ikke kunne få det til at lyde flot nok, at deres instrumentering bestod af en 56″ stor skærm.

Eller faktisk flere. Hyperscreen, som tyskerne kalder det, består nemlig af tre skærme, der blot ser ud som om, at de kører ud i ét stort panel.

I dag indrømmer mærket, at der er områder, som skal forbedres, hvis de skal kunne leve op til den prestige, stjernemærket i mange år var forbundet med.

Artiklen fortsætter efter denne sektion:

– Vi er nødt til at skabe luksus ud over skærmen. Derfor taler jeg om håndværk og det sofistikerede (i bilerne, red.).

– Der er meget fokus på at gøre bilerne bedre, siger designchefen.

Wagener indrømmede også, at der særligt er et problem, som skal løses i forbindelse med de store skærme – nemlig de manglende knapper.


De ofte overdimensionerede skærme dræber normalt fysiske knapper ved at presse adgangen til funktionerne bag knapperne ind bag skærmen.

At det er en forkert vej at gå, er bilmærkerne dog ved at indse. Både Hyundai og Volkswagen har før måttet erkende, at knapperne altså er kommet for at blive.

På spørgsmålet om, hvorvidt kunstig intelligens kan give en hjælpende hånd i forbindelse med bildesign, er Wagener hudløst ærlig.

– 99 procent af det, man får med AI, er noget skrammel.

Mere efter annoncen

Teknologien bliver dog konstant bedre og ‘klogere’. Faktisk så meget, at Mercedes-chefen allerede nu siger, at AI kan sættes til at udføre bildesign om 10 år.

– Jeg tror, at det meste af designet om 10 år vil blive udført af AI, og det vil gøre designere overflødige. Min efterfølger bliver en maskine, der vil være meget billigere i drift, end det jeg får i løn.

Vil du se flere bilnyheder fra Boosted.dk? Tilføj Boosted.dk som foretrukken kilde herunder:
Tilføj som foretrukken kilde på Google
Bjørn S. Nielsen
Bjørn S. Nielsen
Bjørn S. Nielsen er journalist på Boosted.dk og har været en del af redaktionen i snart 12 år. Han er uddannet journalist fra Syddansk Universitet i 2020 og arbejder med nyheder, baggrund og analyser om biler og bilbranchen.

Bjørn bor på Fyn nær Odense og er kendt på redaktionen for sin store viden om bilernes historie. Han er vokset op med en forkærlighed for BMW, men drømmer også om en Audi A8 D3 i lang udgave med W12-motor. I hverdagen kører han – naturligvis – BMW.

Mail: [email protected]
Annonceindhold

Nyeste artikler

Annonce


Annonce

Annonce

Bilnyheder

Annonce

Bilbranchen

Annonce

Annonce for Auto Show

Annonce

Annonce for Klassikermarkedet

Har du læst?