Støttet med 129 millioner kr. – bilmærke nærmer sig konkurs

TVR ville først genopstå som et brølende bilmærke med V8-motorer. Så blev det til elbiler. Og nu er regnskabet på meget forsinket, at konkursen lurer.

Annonce

TVR mangler at aflevere regnskab til de britiske erhvervsmyndigheder. Og nu er det faktisk så meget forsinket, at konkursen lurer.

Det skriver Evo Magazine.

TVR genopstod ellers under enorm pomp og bragt i forbindelse med Goodwood Festival of Speed i 2017. Selvom firmaet bag egentlig blev stiftet (igen, red.) i 2013.

Artiklen fortsætter efter annoncen

Men siden har der været meget stille omkring det britiske mærke.

Senest nyt var, som Boosted også kunne fortælle, at ledelsen havde smidt sine planerne om kun at lave biler med V8-motorer ud. Alt sammen til fordel for nogle elbiler.

Men nu synes også den idé at være død. Det selvom regeringen i Wales skød 500.000 britiske pund svarende til 4,3 millioner kroner i projektet med det samme.

Artiklen fortsætter efter annoncen

LÆS OGSÅ: Tyskland angriber EU: 60% af biler forbydes

Der blev fundet yderligere 21,5 millioner kroner i støtte fra den lovgivende forsamling Welsh Assembly. Penge gik direkte til udviklingen af den kommende Griffith-model

Siden hen lovede regeringen også at æde regningen på 108 millioner kroner, der skulle genoprette en bilfabrik som allerede findes. TVR skulle bare overtage det nyrenoverede anlæg.

Men ledelsen trykkede aldrig på de rigtige knapper, og til sidst blev mærkets førsteret til stedet helt ophævet. I dag mener Evo så, at alt er slut.

På et tidspunkt påstod TVR ellers, at man havde ordrebogen fuldt. Helt konkret lå der, sagde ledelsen, ordre for 40 millioner pund, 350.000 millioner kroner, bare og ventede.

Men de 40 millioner pund eller 500 biler er aldrig siden blevet til noget. Og i 2023 købte ForSeven, der nu er en del af McLaren, Gordon Murrays’ iStream-platform.


Det betyder, at den teknik, TVR havde udset sig, forsvandt under dem. Det samme gjorde flere af de kunder, som havde betalt forud for bilerne. Med sig tog de alle deres penge.

– Otte år efter det seneste genoplivningsforsøg er vi kede af at sige det, men – TVR er med stor sorg dødt, skriver Evo.

Bjørn S. Nielsen
Bjørn S. Nielsen
Bjørn S. Nielsen er journalist på Boosted.dk og har været en del af redaktionen i snart 12 år. Han er uddannet journalist fra Syddansk Universitet i 2020 og arbejder med nyheder, baggrund og analyser om biler og bilbranchen.

Bjørn bor på Fyn nær Odense og er kendt på redaktionen for sin store viden om bilernes historie. Han er vokset op med en forkærlighed for BMW, men drømmer også om en Audi A8 D3 i lang udgave med W12-motor. I hverdagen kører han – naturligvis – BMW.

Mail: [email protected]
Annonceindhold

Nyeste artikler

Annonce


Annonce

Annonce

Nyeste artikler

Annonce

Bilbranchen

Annonce

Annonce for Auto Show

Annonce

Annonce for Klassikermarkedet