Stjal over 200 millioner og flygtede i Audi RS 6

Tyve i en sort Audi RS 6 har rystet Tyskland efter et gigantisk bankkup. De slap afsted med værdier for mere end 200 millioner kroner.

Annonce

Tyve, der stjal mere end 200 millioner kroner, flygtede i en Audi RS 6 efter et historisk kup mod Sparbank i Gelsenkirchen.

Den lynhurtige tyske superslæde blev ifølge Bild set forlade et parkeringshus natten mellem lørdag og søndag.

Politiet leder nu med lys og lygte efter efter køretøjet, der var monteret med stjålne nummerplader fra Hannover.

Artiklen fortsætter efter annoncen

Det spektakulære røveri blev først opdaget mandag morgen, da bankens personale mødte ind.

Tyvene havde boret sig gennem en 42 centimeter tyk betonvæg med et specialbor. Inde i banken tømte de 3.300 pengeskabe for kontanter, smykker og guld.

Ofrene for det voldsomme kup har siden forsamle sig uden for banken i et forsøg på at få svar.

Artiklen fortsætter efter annoncen

Mange har mistet hele deres opsparing, som de troede var i sikkerhed. Ifølge den tyske avis Bild løber det samlede bytte op i mindst 224 millioner kroner.

Overvågningsbilleder viser maskerede mænd, der slæber store tasker ind i den sorte Audi.

Bilen er kendt for sin ekstreme kraft og ikke mindst store bagagerum, hvilket gjorde den ideel til flugten.

Læs videre efter annoncerne

Politiet har endnu ikke fundet spor af gerningsmændene efter den vilde biljagt.

Ordensmagtens talsmand Thomas Nowaczyk bekræfter, at efterforskningen kører i højeste gear på tværs af delstater.

Han opfordrer alle vidner, der har set den sorte Audi RS 6, til at henvende sig. Ifølge myndighederne nåede gerningsmændene at tømme banken for 95 procent af alle værdier, inden de stak af.

Hvor er Audien?

Gerningsmændene har ifølge politiet udnyttet, at banken ligger klods op ad et parkeringshus.

Mere efter annoncen

Ved at bryde gennem flere døre fik de adgang de adgang til et anden rum og der fra selve bankens lokaler.

Arbejdet, som politiet siger er udført med en uhyggelig stor præcision, tyder på, at nogen har haft indgående kendskab til bankens layout.

Flere artikler efter annoncen
Bjørn S. Nielsen
Bjørn S. Nielsen
Bjørn S. Nielsen er journalist på Boosted.dk og har været en del af redaktionen i snart 12 år. Han er uddannet journalist fra Syddansk Universitet i 2020 og arbejder med nyheder, baggrund og analyser om biler og bilbranchen.

Bjørn bor på Fyn nær Odense og er kendt på redaktionen for sin store viden om bilernes historie. Han er vokset op med en forkærlighed for BMW, men drømmer også om en Audi A8 D3 i lang udgave med W12-motor. I hverdagen kører han – naturligvis – BMW.

Mail: [email protected]

Annonceindhold
Annonce


Annonce

Annonce

Nyeste artikler

Annonce

Motorsport

Annonce

Populære

Annonce

Annonce for TurboDK Shop

Annonce

Annonce for Klassikermarkedet

Læs flere nyheder