Statsansat dømt for bedrageri i mindst 50 tilfælde

En tidligere ulykkes-efterforsker hos det stastlige vejvæsen i Norge er blevet dømt for bedrageri. Han har forfalsket beviser i mindst 50 alvorlige ulykkessager.

Annonce

I en chokerende sag fra Norge er en tidligere ansat hos Statens vegvesen blevet idømt fængsel for systematisk bedrageri.

Manden, der var en af myndighedernes førende efterforskere, når det kommer til trafikulykker, er dømt for at have svindlet med beviser i mindst 50 ulykkesrapporter.

Det skriver Motor.no.

Artiklen fortsætter efter annoncen

Sagen er en af de mest alvorlige til dato for myndigheden, der svarer til Færdselsstyrelsen i Danmark.

Den tidligere efterforsker blev i september sidste år idømt et år og ni måneders fængsel.

Han har anket dommen, og ankesagen kører i øjeblikket ved Borgarting lagmandsret i Norge. Der er afsat hele 12 dage til at behandle den komplekse sag.

Artiklen fortsætter efter annoncen

Afsløret af PWC-undersøgelse

Svindlen blev afdækket, efter at konsulentfirmaet PWC blev hyret til at gennemgå alle ulykkesrapporter udarbejdet af Statens vegvesen.

PWC’s rapport konkluderede, at der havde været tale om bedrageri i en lang række tilfælde.

I 50 ud af 176 undersøgte sager fandt PWC “klare beviser for, at resultaterne blev manipuleret”.

Det er især hastighedsdata, der er blevet forfalsket. Det er data, som efterforskeren har udtrukket fra forulykkede bilers computere med specialværktøj.

Også anklaget for svindel i kendt drabssag

Ifølge dommen fra Oslo tingrett skal manden også have manipuleret data i forbindelse med den berømte Lørenskog-sag.

Her forsvandt milliardærfruen Anne-Elisabeth Hagen i 2018 i en sag, der efterforskes som en drabssag.


Den dømte efterforskers opgave var at udtrække køretøjsdata fra en bil, der var involveret i sagen.

Her har han ifølge dommen oplyst et falsk kilometertal og hævdet, at det blev udtrukket med et værktøj, der slet ikke kan udtrække den type data.

Manden selv nægter sig skyldig. Han hævder, at han aldrig har givet politiet manipulerede eller forfalskede oplysninger.

Sagen er endnu et eksempel på, hvordan personer i betroede stillinger i flere tilfælde misbruger deres magt.

Mere efter annoncen

Som Boosted for nylig kunne fortælle, er en politibetjent netop nu for retten. Han er tiltalt for at have filmet sig selv køre 250 km/t og lagt videoerne på YouTube.

Bjørn S. Nielsen
Bjørn S. Nielsen
Bjørn S. Nielsen er journalist på Boosted.dk og har været en del af redaktionen i snart 12 år. Han er uddannet journalist fra Syddansk Universitet i 2020 og arbejder med nyheder, baggrund og analyser om biler og bilbranchen.

Bjørn bor på Fyn nær Odense og er kendt på redaktionen for sin store viden om bilernes historie. Han er vokset op med en forkærlighed for BMW, men drømmer også om en Audi A8 D3 i lang udgave med W12-motor. I hverdagen kører han – naturligvis – BMW.

Mail: [email protected]
Annonceindhold

Nyeste artikler

Annonce


Annonce

Annonce

Nyeste artikler

Annonce

Bilbranchen

Annonce

Annonce for TurboDK Shop

Annonce

Annonce for Klassikermarkedet