Den kinesiske elbil Xpeng P7 har en ny funktion kaldet “Road Rage Reliever”. Den gør det muligt for føreren at “skyde” med emojis mod andre bilister i trafikken.
Xpeng P7, der solgte 10.000 eksemplarer på bare syv minutter, er udstyret med en noget kontroversiel funktion.
Bilen lader nemlig føreren skyde til måles efter andre bilister med virtuelle emojis.
Funktionen, som bilmærket kalder “Road Rage Reliever”, er tænkt som en måde at komme af med frustrationer i trafikken på.
Det sker i en tid, hvor der i Europa er en intens debat om, hvorvidt store infotainmentskærme og anden teknologi i biler er for distraherende for føreren.
Som Boosted gentagne gange har kunnet fortælle, viser flere undersøgelser, at de store – og ikke mindst mange – skærme kun køre bilisterne værre bag rattet.
I Kina går udviklingen altså i den stik modsatte retning. Her gør bilproducenten Xpeng køreoplevelsen mere interaktiv og spil-lignende.
Som at spille Mario Kart i virkeligheden
Den nye funktion er en del af bilens enorme 87-tommer store AR head-up display. AR står for “Augmented Reality”.
Systemet projicerer information og grafik direkte op på forruden i førerens synsfelt.
Når man “skyder” en emoji, er det altså en virtuel grafik, der vises på forruden. Det er kun føreren af bilen, der kan se det.
Andre bilister på vejen kan ikke se, at de bliver “beskudt”.
Ifølge de første beskrivelser af systemet føles det mere som at spille et spil som Mario Kart end at køre en almidelig bil.
En succes i Kina trods kontroversiel funktion
Selve bilen, Xpeng P7, er en stor og strømlinet elektrisk sedan. Den fås med flere batteristørrelser og har en rækkevidde på op til 820 kilometer.
Topmodellen med firehjulstræk yder 437 kW, hvilket svarer til 594 hestekræfter. Den kan accelerere fra 0 til 100 km/t på bare 3,7 sekunder.
På trods af den kontroversielle emoji-funktion har bilen været en enorm succes i Kina.
Ifølge mediet CarNewsChina blev der registreret over 10.000 forudbestillinger i løbet af de første syv minutter efter, at salget åbnede.
Det store spørgsmål er nu, hvordan funktionen vil blive modtaget i Europa. Og ikke mindst hvad færdselspolitiet vil sige til, at bilister kan sidde og spille en form for skydespil bag rattet.


