Socialister i Norge vil droppe moms på elbiler

I Norge går det socialistiske parti SV til finanslovsforhandlinger med et krav om, at regeringen dropper den kommende moms på elbiler. Til gengæld skal eksisterende benzin- og dieselbiler gøres dyrere.

Annonce

Der er moms på vej på nye elbiler i Norge.

I hvert fald hvis det står til regeringen. Som Boosted kunne fortælle tidligere på efteråret, foreslår regeringen fuld moms på elbiler fra 1. januar 2027.

Men nu vil det socialistiske parti SV kæmpe imod den momsgrænse, som gradvist skal hæves frem mod 2027.

Artiklen fortsætter efter dette:

Partiet går til finanslovsforhandlinger med et krav om, at regeringen udskyder momsstigningen på elbiler til 1. marts næste år.

SV foreslår desuden, at det skal være 50 procent billigere at omregistrere elbilerne, og at elbilerne skal betale den samme, lavere såkaldte trafikforsikringsafgift som fossilbil-ejerne gør.

Samlet set vil SV-forslaget ifølge de norske medier koste statskassen over 1 milliard norske kroner. Det er 640 millioner danske kroner.

Artiklen fortsætter efter annoncen

Forslaget fra socialisterne indeholder dog ingen kritik af, at regeringen har tænkt sig at lægge moms på alle elbiler fra 1. januar 2027.

Derfor står samtlige nye elbiler i landet uanset hvad til at blive 25 procent dyrere. Den norske regering skal senest 15. december have forhandlet finansloven på plads.

Socialisterne forlanger dog, at det bliver stadig dyrere bare at eje en benzin- eller dieselbil. På den måde skal bilisterne økonomisk set presses til kun at vælge elbilerne.

Annoncer:

Herhjemme er finansloven for 2026 allerede på plads. Og her er der stik modsatte toner at finde. For når det kommer til elbiler, har regeringen besluttet sig for at udskyde planlagte afgiftsstigninger.

Det bliver dog heller ikke til nogen afskaffelse af registreringsafgift, som Boosted kunne fortælle, at tidligere skatteminister Rasmus Stoklund (S) ellers havde lovet.

Vil du se flere bilnyheder fra Boosted.dk? Tilføj Boosted.dk som foretrukken kilde herunder:
Tilføj som foretrukken kilde på Google
Annonce
Bjørn S. Nielsen
Bjørn S. Nielsen
Bjørn S. Nielsen var journalist på Boosted.dk indtil 2025. Han er uddannet journalist fra Syddansk Universitet i 2020 og arbejder med nyheder, baggrund og analyser om biler og bilbranchen.

Bjørn bor på Fyn nær Odense og er kendt på redaktionen for sin store viden om bilernes historie. Han er vokset op med en forkærlighed for BMW, men drømmer også om en Audi A8 D3 i lang udgave med W12-motor. I hverdagen kører han – naturligvis – BMW.

Mail: [email protected]
Annonce-link:
Annonceindhold

Nyeste artikler

Annonce


Annonce

Annonce

Annonce for Auto Show

Bilnyheder

Annonce
Hot Wheels Stunt Show

Bilbranchen

Annonce
Annonce

Annonce for Klassikermarkedet

Annonce

Har du læst?