Fra 1. oktober mister elbilister fordelen med gratis parkering i op til fire timer. Fremover gælder samme takster som for alle andre biler i Århus.
Fra 1. oktober 2025 er det slut med den særlige parkeringsordning, som siden 2021 har givet elbilister mulighed for at parkere gratis i fire timer på kommunale pladser i Aarhus.
Ordningen blev finansieret frem til udgangen af september i år, og da byrådet ikke har forlænget aftalen, skal elbiler fremover betale præcis samme takster som fossilbiler.
Ifølge Felix Vestergaard, afdelingsleder i Parkering under Teknik og Miljø, vil muligheden for at vælge elbil-rabat i parkeringsapps og automater forsvinde helt:
“Fra 1. oktober vil taksterne være de samme som for alle andre køretøjer, og priserne afhænger af den zone, man parkerer i,” fortæller han.
Sådan finder du billig parkering i Aarhus
Inden for ringgaden findes der omkring 9.000 offentligt tilgængelige p-pladser i parkeringshuse. Af dem er cirka 600 kommunale, og det er netop her, bilister finder de billigste priser.
I de kommunale anlæg – Navitas, Busgadehuset og Nørreport – ligger prisen på 16 kroner i timen mellem klokken 8 og 19 på hverdage og fra 8 til 16 på lørdage. Uden for disse tidsrum er parkeringen gratis.
Til sammenligning koster gadeparkering i de samme områder 24 kroner i timen, mens private p-huse selv fastsætter deres takster, som typisk ligger højere.
Hold øje med gebyrerne i parkeringsapps
Der kan også være penge at spare, hvis man ser sig for, når betalingen foregår via apps.
Ved parkering i rød zone på en hverdag koster tre timer eksempelvis 72 kroner, hvis man betaler direkte ved automaten.
Bruger man en app med højeste gebyr, kan prisen ende på 82 kroner – altså 10 kroner mere for præcis samme parkering.
Med ændringen 1. oktober står elbilister nu over for de samme parkeringsvilkår som alle andre bilister i Aarhus. Kommunen anbefaler derfor at undersøge zoner, anlæg og betalingsmuligheder, inden bilen stilles.


