Røg på brændende skib kommer fra dæk med elbiler, siger rederi

Ifølge et shippingfirma stammer røgen fra den brand, der brød ud på fragtskibet Morning Midas 3. juni, fra dækket, hvor en række elbiler står.

Annonce

Fragtskibet Morning Midas, der var på vej fra Kina til Mexico, brænder lige nu ud for Alaskas kyst.

Ifølge shippingfirmaet Zodiac Marine, der holder øje med skibet, går de første meldinger på, at der kom røg fra dækket, hvor skibet har elbiler ombord.

– Der blev set røg stige op fra det dæk, hvor elbilerne står, siger Zodiac Maritime i en erklæring.

Det skriver World Cargo News.

Artiklen fortsætter efter annoncen

Den amerikanske kystvagt, som har både skibe og fly omkring det brændende fragtskib har dog endnu ikke bekræftet årsagen til branden.

Fartøjet transporterer omkring 3.000 køretøjer. Herunder cirka 800 elbiler. Ifølge kystvagten er 65 af bilerne rene elbiler. Resten er hybrider. Mens der står flere tusinde benzin- og dieselbiler på skibet.

Ligesom skibet ifølge kysten er lastet med både fyringsolie og flere ton brændstof. Ingen af de 22 besætningsmedlemmer på skibet er kommet noget til.

– Besætningen iværksatte straks brandbekæmpelsesprocedurer ved hjælp af fartøjets brandbekæmpelsessystemer ombord.

Artiklen fortsætter efter annoncen

– Trods deres indsats kunne situationen dog ikke bringes under kontrol. I samråd med den amerikanske kystvagt blev alle 22 besætningsmedlemmer evakueret sikkert via redningsbåd.

– De er er blevet overført til et nærliggende handelsskib, lyder det fra Zoadiac Maritime.

– Brandens status er i øjeblikket ukendt, men der kommer stadig røg ud fra fartøjet, oplyste den amerikanske kystvagt onsdag 4. juni.

Læs videre efter annoncerne

Det er ikke første gang, at et skib med flere tusinde biler ombord brænder. I 2022 gik fragtskibet Felicity Ace, der var ejet af et japansk rederi, til bunds i Atlanterhavet. Læs mere om det her.

Flere artikler efter annoncen
Bjørn S. Nielsen
Bjørn S. Nielsen
Bjørn S. Nielsen er journalist på Boosted.dk og har været en del af redaktionen i snart 12 år. Han er uddannet journalist fra Syddansk Universitet i 2020 og arbejder med nyheder, baggrund og analyser om biler og bilbranchen.

Bjørn bor på Fyn nær Odense og er kendt på redaktionen for sin store viden om bilernes historie. Han er vokset op med en forkærlighed for BMW, men drømmer også om en Audi A8 D3 i lang udgave med W12-motor. I hverdagen kører han – naturligvis – BMW.

Mail: [email protected]

Responsiv Iframe
Annonce


Annonce

Annonce

Nyeste artikler

Annonce

Motorsport

Annonce

Populære

Annonce

Annonce

Læs flere nyheder