Selvkørende taxa kørte kvinde ned i 2 meter dybt hul

En selvkørende robottaxi fra Baidu overså tilsyneladende alle advarsler i Chongqing, Kina, og kørte direkte ind i et vejarbejde. Den kvindelige passager faldt 2 meter ned.

Annonce

En selvkørende taxa fra firmaet Baidu er kørt direkte ned i et to meter dybt hul. Det skete i den kinesiske by Chongqing, selvom taxaen havde en passager med.

Bilen, en robottaxi, endte på siden i en meget smal men flere meter dybe udgravning langs vejen.

Kvinden i bilen kom dog ikke fysisk til skade ved det voldsomme uheld.

Artiklen fortsætter efter annoncen

Forbipasserende måtte hjælpe kvinden op af hullet med en stige. Det afslører billeder og videoer, der er taget umiddelbart efter ulykken.

Videoerne cirkulerer nu på sociale medier i Kina. Ifølge nyhedsbureauet Reuters er billederne, der er taget i sekunderne efter ulykken, ægte.

Baidu og fremtidens robottaxaer i Kina

Det er endnu uklart, præcis hvordan bilen kunne overse den store udgravning midt i vejen.

Artiklen fortsætter efter annoncen

Ifølge et vidne, som lokale medier har talt med, var området tydeligt markeret. Der var og er også opsat afspærringer rundt om hullet.

Der skulle også have været flere skilte, som advarede om vejarbejdet på stedet.

Det tyder på, at bilens systemer har svigtet og ikke registeret forhindringen forude.

Selvom Baidu kalder sig førende inden for selvkørende teknologi i Kina, har firmaet ikke villet svare på Reuters henvendelser om ulykken.

International ekspansion og partnerskaber

Baidu driver sin robottaxi-service, kendt som Apollo Go, i flere store kinesiske byer. Det gælder blandt andet i metropoler som Beijing og Wuhan.

Selskabet har også store ambitioner om at udvide sin forretning uden for Kinas grænser.


De har for nylig underskrevet flere store partnerskabsaftaler. Aftalerne er med de amerikanske kørselstjenester Uber og Lyft.

Om de kinesiske robottaxaer kommer til Danmark, melder aftalerne ikke noget om.

Kørselstjenesten, der om muligt er endnu større i andre europæiske lande, har dog fået følgeskab af sin største konkurrent, som også har købt sig ind i Danmark.      

Bjørn S. Nielsen
Bjørn S. Nielsen
Bjørn S. Nielsen er journalist på Boosted.dk og har været en del af redaktionen i snart 12 år. Han er uddannet journalist fra Syddansk Universitet i 2020 og arbejder med nyheder, baggrund og analyser om biler og bilbranchen.

Bjørn bor på Fyn nær Odense og er kendt på redaktionen for sin store viden om bilernes historie. Han er vokset op med en forkærlighed for BMW, men drømmer også om en Audi A8 D3 i lang udgave med W12-motor. I hverdagen kører han – naturligvis – BMW.

Mail: [email protected]
Annonceindhold

Nyeste artikler

Annonce


Annonce

Annonce

Nyeste artikler

Annonce

Bilbranchen

Annonce

Annonce for TurboDK Shop

Annonce

Annonce for Klassikermarkedet