Elbilsalget er ikke, hvad det har været. Det viser den nyeste opgørelse fra bilmærkernes sammenslutning ACEA. Der er lang vej til 2035-målene, siger analytiker.
Salget af rene elbiler oplevede en mærkbar tilbagegang i store dele af Europa i april. I hele 14 ud af 21 lande blev der registreret et fald sammenlignet med marts måned.
Det viser nye tal ffra European Automobile Manufacturers’ Association (ACEA).
Den danske bilbranche-analytiker Rene Tønder peger i et opslag på LinkedIn på, at der er lang vej til EU’s 2035-mål om at forbyde nye benzin- og dieselbiler.
Trods den udbredte nedgang i flere lande, viser de samlede tal for EU en mindre fremgang.
Den samlede markedsandel for elbilerne i EU nåede 15,3 procent i april. Det er en stigning i forhold til de 13,6 procent, der er gennemsnittet for hele 2024.
Alligevel er det generelle billede, at udviklingen går for langsomt ifølge Rene Tønder.
– Så det går stadig for langsomt. Faktisk alt for langsomt, hvis målet om 100 procent markedsandel til elbiler i hele EU i 2035 stadig skal være realistisk.
Den langsomme fremgang er særligt tydelig på flere store europæiske markeder. Det skaber bekymring for, om de langsigtede klimamål for transportsektoren kan nås.
For eksempel viser Tønders analyse, at Tyskland i perioden januar til april 2025 fortsat ligger under den markedsandel for elbiler, landet havde i hele 2023.
På det tidspunkt pumpede den tyske stat dog stadig penge i afgiftsstøtte til nye elbiler. Den støtteordning forsvandt dog som dug fra solen i december 2023, da staten skulle lappe huller i budgettet.
Udfordringer på EU’s store bilmarkeder
På andre store markeder som Polen, Italien og Spanien ligger elbilernes andel af markedet stadig på et særdeles lavt niveau.
De lande har lang vej igen, før elbiler udgør en betydelig del af bilparken. Hvis det da ovehovedet kommer til at ske.
EU’s egen politik bidrager ifølge Rene Tønder heller ikke altid entydigt positivt til udviklingen. Han peger på, at der blev indført forhøjet told på kinesisk fremstillede elbiler i oktober 2024.
Denne handelspolitiske stramning har haft utilsigtede konsekvenser for markedet.
– Det har, som jeg har vist i et indlæg for nogle dage siden, betydet, at de kinesiske mærker nu i stigende grad koncentrerer sig om hybrider og især på de sydeuropæiske markeder, forklarer Tønder.
Konsekvensen er, at EU’s handelspolitik gør det vanskeligere at nå de fastsatte mål i klimapolitikken. Ifølge analytikeren virker det ikke ‘gennemtænkt’.
Den nuværende situation understreger behovet for en mere sammenhængende strategi, hvis EU skal lykkes med den grønne omstilling af transporten.
Vejen mod fuld elektrificering i 2035
På trods af de nuværende udfordringer ser Rene Tønder dog visse lyspunkter forude. Han forventer, at andet halvår af året vil betyde fremgang for elbilerne i Europa.
En af de primære årsager til den forventede fremgang er, at flere bilmodeller i de lavere prisklasser forventes at blive flere. Det kan gøre elbiler mere attraktive for flere bilister.
Analytikeren understreger dog, at selv med en positiv udvikling resten af året, er der fortsat meget langt til målet, hvis forbrændingsmotoren skal være udryddet i 2035.
Flere bilmærker er da også begyndt at bemærke, at 2035 nok er for stram en deadline. Og hos BMW siger topchef Oliver Zipse ligefrem, at den entydige satsning på elbiler ikke er andet end en blindgyde. Læs mere om det her.
Tak fordi du læste med. Har du set en fejl i artiklen? Så fortæl os det: [email protected]