Rusland angriber biler i Europa – ejere kan intet gøre

Ruslands efterretningstjeneste mistænkes for at stå bag en række angreb på biler i Europa. Seneste er tyske ejere, der intet kan gøre, blevet ramt.

Annonce

Rusland mistænkes for at stå bag en række hændelser, går udover privatejede biler rundt om i Europa. Bilejere står magtesløse over for disse handlinger, der tilsyneladende udføres af Ruslands efterretningstjeneste, FSB.

Rusland har angiveligt intensiveret sin indsats for at destabilisere europæiske lande gennem forskellige former for sabotage.

Desværre ser sabotagehandlinger, hvoraf de fyldte udstødningsrør kun er en lille del af, hvad der menes at være en del af en større plan fra Rusland, ud til at fortsætte.Formålet er at skabe splid og usikkerhed i de berørte samfund.

Det skriver Berliner Morgenpost.

Artiklen fortsætter efter annoncen

– De forsøger at opdele landet og give næring til eksisterende konflikter, siger en selverklæret miljøforkæmper til avisen.

For nylig solgt den russiske sabortage til mod bilister i Tyskland. Her blev 43 biler udsat for hærværk, hvor deres udstødningsrør blev fyldt med byggeskum.

Efterfølgende blev der sat et klistermærke med teksten “Be Green” og et billede af den tyske miljøminister Robert Hobeck.

Oprindeligt blev aktionen tilskrevet radikale klimaaktivister, men efterforskningen tog en anden drejning. I december blev tre unge personer, en serber, en bosnier og en tysker, anholdt i nærheden af Berlin i en varevogn med byggeskum.

Artiklen fortsætter efter annoncen

– I månedsvis har der været målrettede forsøg på at bruge spionage og sabotage til at skabe usikkerhed, nære eksisterende konflikter og splitte os som samfund, siger Miljøpartiets indrigsordfører Konstantin von Notz til avisen.

Efterfølgende viste det sig, at de stod bag hærværket af de 43 biler. Under afhøringerne kom det frem, at de var blevet instrueret af en serber med russiske rødder.

Denne person havde angiveligt givet dem detaljerede instruktioner om, hvordan sabotagen skulle udføres.

Læs videre efter annoncerne

Motivet bag disse handlinger menes at være at skabe splid og mistillid i det tyske samfund. Det skal omvendt få flere tyskere til at se postivt på den russiske stat.

Samtidig menes det at være et forsøg på at miskreditere miljøbevægelsen og den tyske miljøminister.

Hændelsen i Tyskland er ikke et isoleret tilfælde. Rusland mistænkes for at stå bag lignende aktioner i andre europæiske lande.

Mere efter annoncen

Formålet er at destabilisere disse lande og skabe kaos. De berørte bilejere står uden mulighed for at forhindre eller forsvare sig mod disse angreb.

De er afhængige af, at politiet og efterretningstjenesterne opklarer sagerne og stiller de ansvarlige til ansvar.

Rusland fortsætter med at udfordre europæisk sikkerhed gennem forskellige former for hybridkrigsførelse, herunder hacking og sabotage.

Flere artikler efter annoncen
Bjørn S. Nielsen
Bjørn S. Nielsen
Bjørn S. Nielsen er journalist på Boosted.dk og har været en del af redaktionen i snart 12 år. Han er uddannet journalist fra Syddansk Universitet i 2020 og arbejder med nyheder, baggrund og analyser om biler og bilbranchen.

Bjørn bor på Fyn nær Odense og er kendt på redaktionen for sin store viden om bilernes historie. Han er vokset op med en forkærlighed for BMW, men drømmer også om en Audi A8 D3 i lang udgave med W12-motor. I hverdagen kører han – naturligvis – BMW.

Mail: [email protected]

Responsiv Iframe
Annonce


Annonce

Annonce

Nyeste artikler

Annonce

Motorsport

Annonce

Populære

Annonce

Annonce

Læs flere nyheder