Renault vil bygge den samme bil i 15 år, siger chef

Det er de færreste biler, der får et lige så langt liv, som Renaults direktør lægger op til, at den kommende Renault 5 skal have.

Annonce

Renaults søstermærke Nissan er et af de eneste mærker, som virkelig trækker en bils levetid til det yderste. GT-R har været her i nu 17 år. Fiat gjorde præcis det samme med den lille 500.

Men Renault ser ingen forhindringer i, at den nye Renault 5 skal kunne være her mindst lige så længe. Eller i hvert fald næsten.

Det skriver Auto Express.

Artiklen fortsætter efter annoncen

Renault forsvarer sig med, at man med løbende opdateringer af bilen – det man normalt vil kalde et facelift – kan holde 5-modellen relevant i mindst 10 til 15 år ud i fremtiden.

– Vi beholder ikke 5 på samme måde i syv år. Men det er et ikonisk produkt, så vi ønsker ikke at ændre designet. Strukturen vil forblive den samme i lang tid – måske 10, 12 eller 15 år – som Fiat 500 gjorde det. Men man kan ændre alt indeni, siger Renault-chef Luca de Meo til avisen.

Franskmændene overvejer da også allerede de første opdateringer af bilen, inden de første ejere kommer bag rattet. Bl.a. overvejer Renault at udstyre bilen med skiftepedaler ved rattet. Modsat en bil med forbrændingsmotor skal pedalerne dog ikke bruges til at styre gearene med.

Artiklen fortsætter efter annoncen

Renault vil i stedet lade bilisterne styre bremserne samt regenereringen af energi med pedalerne på rattet. Desuden vil det muliggøre såkaldt ‘one pedal’-drive. Altså hvor bilen kan bremse så meget ned af sig selv, at det teknisk set kun er nødvendigt at holde højre fod på speederen.

Læs flere spændende nyheder fra og om bilernes verden lige her!

Bjørn S. Nielsen
Bjørn S. Nielsen
Bjørn S. Nielsen er journalist på Boosted.dk og har været en del af redaktionen i snart 12 år. Han er uddannet journalist fra Syddansk Universitet i 2020 og arbejder med nyheder, baggrund og analyser om biler og bilbranchen.

Bjørn bor på Fyn nær Odense og er kendt på redaktionen for sin store viden om bilernes historie. Han er vokset op med en forkærlighed for BMW, men drømmer også om en Audi A8 D3 i lang udgave med W12-motor. I hverdagen kører han – naturligvis – BMW.

Mail: [email protected]
Annonceindhold

Nyeste artikler

Annonce


Annonce

Annonce

Nyeste artikler

Annonce

Bilbranchen

Annonce

Annonce for TurboDK Shop

Annonce

Annonce for Klassikermarkedet