Den franske bilgigant Renault varsler store tab på op mod 7,4 milliarder kroner, alt imens britiske Duncan Minto bliver midlertidigt direktør.
Den franske bilgigant Renault forbereder sig på et markant økonomisk tilbageslag.
Koncernen har udsendt en profitadvarsel, der peger i retning af et potentielt tab på op til 7,4 milliarder kroner.
Det sker samtidig med, at britiske Duncan Minto er udnævnt som midlertidig administrerende direktør efter Luca De Meo, der, som Boosted kunne fortælle, i et overraskende træk har valgt bilbranchen fra.
Renault nedjusterer forventningerne til årets overskuds. Franskmændene mener nu at lande på 6,5 procent mod tidligere udmeldt syv procent i profitmargin pr. bil
Selv skyder bilkoncernen skylden på et salg der var og er lavere end forventet. Den vigende overskudsgrad er dog ikke den eneste dårlige nyhed for det franske bilmærke.
Pengestrømmen, der er et udtryk for virksomhedens reelle likviditet, forventes at styrtdykke markant.
Tidligere lød forventningen på en pengestrøm på to milliarder euro. Nu forventer Renault, at den vil lande et sted mellem en og halvanden milliard euro.
Det svarer til et fald på op mod 7,4 milliarder danske kroner. Som en konsekvens af de dystre udsigter vil Renault nu sætte skub i en række besparelser.
Der skal spares penge på både administration, produktion og forskning for at imødegå de økonomiske udfordringer.
Dagens udmelding fik straks Renault-aktien til at styrtdykke. Den er i skrivende stund faldet med mere end 17 procent.
Ny mand i direktørstolen
Udnævnelsen af Duncan Minto som midlertidig administrerende direktør kommer efter, at den tidligere topchef, Luca de Meo, overraskende forlod posten til fordel for en stilling hos luksuskoncernen Kering.
Duncan Minto er ikke et ukendt ansigt hos Renault. Han har været i virksomheden siden 1997 og kommer fra en stilling som finansdirektør.
Gennem sin karriere hos Renault har Minto blandt andet været administrerende direktør for Renault i Irland og finansdirektør for sportsbilmærket Alpine.
Det forventes dog, at Duncan Minto kun er en midlertidig løsning. Renault har meddelt, at en permanent afløser vil blive præsenteret senere i år.
Processen med at finde en ny, permanent topchef er ifølge virksomheden allerede i fuld gang.
Bilbranchen under pres
Renault er langt fra den eneste bilproducent, der oplever modvind i øjeblikket. Flere konkurrenter har også nedjusteret deres forventninger til 2025.
Nogle bilproducenter har endda helt opgivet at komme med forudsigelser for indeværende år. Det skyldes den store usikkerhed, der præger markedet.
Et eksempel er alliancepartneren Nissan. I april meddelte det japanske bilmærke, at man forventer et tab på 5,3 milliarder dollar svarende til 34 milliarder kroner indeværende regnskabsår.
Nissan i Danmark kan dog fortælle Boosted, at man ikke bliver ramt af de nye og ellers meget omfattende sparerunder.
Besparelserne har allerede betydet, at Nissan har sat navn og lokation på én af de i alt syv bilfabrikker som skal lukkes.


