Regler om elbiler fra 2026 er ‘umulige’, siger Toyota

Allerede i 2026 skal 35 procent af alle nye biler enten kun køre på strøm eller være plugin-hybrider i Californien. Toyota siger, det er umuligt.

Annonce

I den amerikanske delstat Californien strammer man om muligt skruen endnu mere over for bilfabrikkerne, end EU gør. Men Toyota kalder de nye regler for ‘umulige’ at leve op til.

Et politisk i Californien har nemlig forlangt, at 35 procent af alle nye biler, som sælges i delstaten, enten skal være hybrider eller rene elbiler.

Senest i 2035 må bilfabrikkerne ikke sælge en eneste ny bil, hvis den ikke kører enten helt eller delvist på strøm.

Men det kan ikke lade sig gøre, siger Toyotas nordamerikanske afdeling nu.

Artiklen fortsætter efter annoncen

– Jeg har ikke set nogle tal eller fremskrivninger – hverken fra regeringen eller private aktører – som siger, at det er muligt at opnå, lyder det fra bilmærkets vicedirektør Jack Hollis.

LÆS OGSÅ: Brabus Big Boy er en autocamper med 12,8-liters dieselmotor

Det skriver CNBC.

Hollis mener, at der hverken er nok efterspørgsel på elbiler, eller andre modeller der kan leve op til de kommende krav. Toyota forholder sig i stedet til, at de nye regler vil ‘begrænse kundens frie valg’.

Artiklen fortsætter efter annoncen

På den anden side har Toyota længe være kritisk over for elbilen i det hele taget. Mærkets bestyrelsesformand og tidligere direktør Akio Toyoda tror eksempelvis ikke på, at elbilerne nogensinde får mere end 30 procent af det globale bilmarked.

Det bare ikke det samme, som at Toyota ikke arbejder med udviklingen af elbiler. Den næste helt elektriske bil i rækken fra japanerne skal dog udvikles af Suzuki. Sidstnævnte mærke kalder allerede bilen for e-Vitara.

Læs flere spændende nyheder fra og om bilernes verden lige her!

Flere artikler efter annoncen
Bjørn S. Nielsen
Bjørn S. Nielsen
Bjørn S. Nielsen er journalist på Boosted.dk og har været en del af redaktionen i snart 12 år. Han er uddannet journalist fra Syddansk Universitet i 2020 og arbejder med nyheder, baggrund og analyser om biler og bilbranchen.

Bjørn bor på Fyn nær Odense og er kendt på redaktionen for sin store viden om bilernes historie. Han er vokset op med en forkærlighed for BMW, men drømmer også om en Audi A8 D3 i lang udgave med W12-motor. I hverdagen kører han – naturligvis – BMW.

Mail: [email protected]

Responsiv Iframe
Annonce


Annonce

Annonce

Nyeste artikler

Annonce

Motorsport

Annonce

Populære

Annonce

Annonce

Læs flere nyheder