En rasende Tesla-ejer i 40’erne er blevet dømt for at have truet en 6-årig dreng, efter at en sten fløj hen og ramte bilens dæk.
En Tesla-ejer er blevet dømt for at true en seksårig dreng efter en episode, hvor drengen og en af hans kammerater legede udenfor en skole.
Det skriver Hallandsposten.
Tesla-ejeren, en mand i 40’erne, er blevet idømt en bøde for trusler. Hændelsen fandt sted i november 2023, hvor to drenge legede udenfor en skole og kastede is og småsten ud på gaden.
En af stenene ramte angiveligt dækket på en passerende Tesla, hvilket fik føreren til at stoppe bilen.
Manden steg ud af bilen, og drengene løb væk. Den seksårige dreng fik dog mandens vrede at føle.
Drengen har senere fortalt, at manden tog fat om hans hals og sagde, han ville komme tilbage for at slå ham dagen efter. Efter hændelsen blev drengen bange.
I dag er drengen stadig mærket af mødet med den sure mand. Drengens mor siger, at han bliver utryg og utilpas, når han ser en Tesla i samme farve.
Skolens personale overværede, hvordan manden, som var meget ophidset, forsøgte at komme ind på skolen for at lede efter drengene.
Ifølge vidneudsagn råbte Tesla-ejeren højt, mens han lavede tegn, der helt tydeligt indikerede, at han ville kvæle drengen. Manden kom desuden med verbale trusler, siger vidner.
Personalet på drengenes skole måtte fysisk gribe ind for at forhindre ham i at nå børnene.
Tesla-ejeren, der nægter sig skyldig, forklarer, at han opfattede det som om, at drengene kastede sten direkte mod hans bil.
Han kontaktede en pædagog på skolen for at fortælle om hændelsen. Men han mente ikke, at personalet ville lytte til ham, hvilket gjorde ham vred. Han hævder, at hans vrede var rettet mod skolen, ikke drengen.
Retten fandt dog, at både drengens og personalets vidneudsagn var troværdige. Manden er nu idømt 70 dagbøder á 220 kroner, i alt 15.400 svenske kroner, for trusler. Han skal også betale 8.000 kroner i erstatning til den 6-årige dreng.
Sagen minder om noget, der skete herhjemme i januar sidste år. Her slog og sparkede en bilist nemlig en 10-årig dreng, som han mente kastede sten efter ham. Læs mere om det her.
Læs flere artikler efter annoncerne: