Rammer alle bilister – Italien forbyder dieselbiler

Fra oktober 2025 forbydes millionvis af dieselbiler i det meste af Norditalien. Det rammer også danskere, der foruden en bøde kan få kørselsforbud.

Annonce

Fra oktober 2025 bliver det forbudt at køre rundt i ældre dieselbiler i stort set hele Norditalien.

Begrundelsen er den høje luftforurening i regioner som Piemonte, Lombardiet, Veneto og Emilia-Romagna.

Det skriver Bild.

Helt konkret slår myndighederne fra 1.oktober 2025 ned på alle dieselbiler med den såkaldte euronorm 5 eller ældre.

Annonce

Kører man i en dieselbil med euronorm 6 eller 6d, er man omvendt på den sikre side og kan se bort fra en bøde på 168 euro.

Beløbet, der svarer til 1.250 danske kroner, kan i gentagelsestilfælde også betyde, at myndighederne udsteder et kørselsforbud i op til 30 dage ad gangen.

Der findes dog næsten ingen regler uden undtagelser. Sådan er det også med dieselforbuddet i det nordlige Italien. Beboere i de ramte områder kan søge om dispensation, men for alle andre fanger bordet.

Italienerne er langt fra de eneste, som på det seneste har valgt at smide dieselbilerne på porten. I Danmark blev reglerne i miljøzonerne strammet 1. oktober sidste år. Læs mere om det her.

Og i Tyskland jagter politiet i flere af de største byer og de gamle ‘hakkere’. I Darmstadt er der eksempelvis indført forbud mod alle dieselbiler fra euronorm 1 til 5 på udvalgte gade.

Benzinbiler med euronorm 1 og 2 er også forvist fra de samme områder af byen. I Stuttgart er stort set hele byen forbudt område for euro 4-dieselbiler, mens bymidten er lukket land for dieselbiler ældre end euro 5.

I München er der inden for hele den såkaldte ‘mittlerer ring’ indført forbud mod dieselbiler der er ældre end euro 4-normen.

Artiklen fortsætter efter dette:

På trods af stramningerne ser dieselmotoren ikke ud til at være uddød. Et mærke som BMW har svoret, at man vil holde både benzin- og dieselbilerne i live.

Faktisk mener direktør Oliver Zipse, at det slet ikke giver mening kun at tillade elbiler. De – altså elbilerne – kan nemlig slet ikke klare bilisternes transportbehov alene.

Annonce
Bjørn S. Nielsen
Bjørn S. Nielsen
Bjørn S. Nielsen var journalist på Boosted.dk indtil 2025. Han er uddannet journalist fra Syddansk Universitet i 2020 og arbejder med nyheder, baggrund og analyser om biler og bilbranchen.

Bjørn bor på Fyn nær Odense og er kendt på redaktionen for sin store viden om bilernes historie. Han er vokset op med en forkærlighed for BMW, men drømmer også om en Audi A8 D3 i lang udgave med W12-motor. I hverdagen kører han – naturligvis – BMW.

Mail: [email protected]
Annonce-link:

Prismåling og data: Sammenligner.dk

Altid gratis bilnyheder til dig

Annonce

Annonce for Payback

Annonce

Annonce for Klassikermarkedet

Annonce

Bilnyheder

Annonce

Bilbranchen

Annonce

Annonce for Payback

Annonce

Annonce for Klassikermarkedet

Har du læst?

Annonce