Rallykører mister livet – blev kun 64 år gammel

Den svenske rallykører Susanne Kottulinsky er død i en alder af bare 64 år. Det fortæller hendes familie et opslag på Instagram.

Annonce

Hun kørte sig ind i mange bilentusiasters hjerter. Men den svenske rallykører Susanne Kottulinsky er her ikke længere. Onsdag døde hun efter kort tids sygdom.

Det fortæller familien i et opslag på Instagram.

– Efter kort tids sygdom har Susanne kørt sit sidste stykke med os ved sin side som kortlæser, skriver børnene Mikaela og Fredrik om deres mor på det sociale medie.

Artiklen fortsætter efter annoncen

Som rallykører klarede Susanne Kottulinsky sig gennem både EM og VM. Og det som kører og som co-driver. Da hun lagde kørehandskerne på hylden, kastede hun sig over det organisatoriske arbejde med sporten.

Kottulinsky blev medlem af FIA’s Women in Motorsport Commission, bestyrelsesmedlem i Swedish Motorsport Association og medarbejderkoordinator hos Swedish Rally.

– Vi er utrolig, utrolig kede af det. Det føles meget trist, siger kollega Anna Nordkvist, administrerende direktør for Swedish Motorsport og Swedish Rally, til avisen Expressen.

Artiklen fortsætter efter annoncen

I Sverige er det et rallymiljø, der er meget mærket over tabet af en populær figur inden for motorsporten.

– Susanne, hun var den superglade, energiske, mest positive person i motorsport.

– Hun havde et hjerte for motorsport som ingen anden, vil jeg sige, siger administrerende direktør for WEC Sweden Anna Nordkvist.

Susanne Kottulinsky har da heller ikke rallysporten fra fremmede. Hendes far, der immigrerede fra Tyskland til Sverige, kørte både Formel 2 og Formel 3, før han vandt det legendariske Dakar Rally.

Selv stiftede Susanne Kottulinsky familien med kollegaen Jerry Åhlin. Sammen fik de to børn, som også er gået ind i motorsportens verden.

Til Aftonbladet fortæller de efterladte børn, at deres mor særligt havde ét sidste ønske. Folk skal nemlig ikke sende blomster. I stedet så Kottulinsky helst, at hendes gamle Volvo 240 kom ud på rallyprøverne igen.


– Hendes drøm var at støtte de fyre, der er ved at renovere hendes gamle Volvo 240 Turbo, så den kunne komme ud i rallyskoven igen. Det er nu vores mål at opfylde hendes sidste ønske, lyder det.


Mere efter annoncen

Bjørn S. Nielsen
Bjørn S. Nielsen
Bjørn S. Nielsen er journalist på Boosted.dk og har været en del af redaktionen i snart 12 år. Han er uddannet journalist fra Syddansk Universitet i 2020 og arbejder med nyheder, baggrund og analyser om biler og bilbranchen.

Bjørn bor på Fyn nær Odense og er kendt på redaktionen for sin store viden om bilernes historie. Han er vokset op med en forkærlighed for BMW, men drømmer også om en Audi A8 D3 i lang udgave med W12-motor. I hverdagen kører han – naturligvis – BMW.

Mail: [email protected]
Annonceindhold

Nyeste artikler

Annonce


Annonce

Annonce

Nyeste artikler

Annonce

Bilbranchen

Annonce

Annonce for TurboDK Shop

Annonce

Annonce for Klassikermarkedet