Leapmotor viser B03X og B05 på Bruxelles Motor Show 2026 og bekræfter, at begge elbiler kommer til Danmark som led i mærkets europæiske vækstplaner.
Leapmotor har sat ekstra fart på sin europæiske satsning. På Bruxelles Motor Show 2026 præsenterer bilmærket to helt nye elbiler, Leapmotor B03X og Leapmotor B05, som begge er bekræftet til det danske marked i løbet af 2026.
De to modeller markerer næste skridt i Leapmotors globale vækststrategi, hvor Europa spiller en stadig vigtigere rolle. Med Danmark som en del af planen udvides modelprogrammet nu med både en kompakt SUV og en mere sporty elbil i C-segmentet.
Leapmotor blev lanceret i Danmark i efteråret 2025 og er allerede repræsenteret af et landsdækkende netværk med 44 forhandlere.
Leapmotor vokser hurtigt i Europa
Leapmotor har siden etableringen i 2015 leveret mere end én million biler globalt. Alene i 2025 nåede salget omkring 600.000 biler, hvilket placerer mærket blandt de førende kinesiske NEV-startups.
Europa var i 2025 brandets første fulde år på kontinentet. Her blev der lanceret tre modeller, åbnet over 800 salgssteder og indregistreret mere end 35.000 biler. Udvidelsen sker i tæt samarbejde med Stellantis, som understøtter Leapmotors internationale udrulning.
Ifølge Leapmotor er ambitionen klar. Mærket vil gøre elektrisk mobilitet mere tilgængelig og samtidig tilbyde avanceret teknologi til en bredere målgruppe.

B03X er ny kompakt SUV med europæisk fokus
Leapmotor B03X får europæisk premiere på Bruxelles Motor Show. Modellen er en fuldt elektrisk SUV i B-segmentet og bygger på en helt ny global platform, der er udviklet med internationale markeder for øje.
B03X måler cirka 4,2 meter i længden og har en akselafstand på over 2,6 meter. Det giver en rummelig kabine i et format, der er tilpasset bykørsel og hverdagsbrug. Det aerodynamiske design bidrager til en lav luftmodstand på omkring Cd 0,26.
Drivlinjen består af en elmotor på bagakslen med 215 hk kombineret med et højdensitets LFP-batteri. Teknologipakken inkluderer AI-baseret cockpit, avancerede førerassistentsystemer og mulighed for over-the-air-opdateringer.

B05 satser på sport og komfort
Samtidig viser Leapmotor den nye B05, som placerer sig i C-segmentet. Her er fokus rettet mod et mere sporty udtryk kombineret med komfort i hverdagen.
Designet kendetegnes af en coupé-inspireret silhuet, rammeløse døre og 19 tommer alufælge. B05 accelererer fra 0 til 100 km/t på 6,7 sekunder og har en forventet WLTP-rækkevidde på op til 460 kilometer. Lynopladning understøttes.
Kabinen byder på panoramaglastag, opvarmede forsæder i eco-læder, stemningsbelysning og et 14,6 tommer HD-display. Infotainmentsystemet Leap OS 4.0 Plus suppleres af AI-assistent og 17 førerassistentsystemer.
Danmark får begge modeller i 2026
Både Leapmotor B03X og Leapmotor B05 forventes lanceret i Danmark i løbet af 2026. Den præcise lanceringstid og priser er endnu ikke offentliggjort.
Med to nye elbiler, stærk europæisk opbakning og et allerede etableret dansk forhandlernet sender Leapmotor et klart signal. Mærket vil være en fast del af det danske elbilmarked og udvide konkurrencen i både B- og C-segmentet.
Mere fra messen og Leapmotor her:

