Porsche tager pis på milliondyr ‘banan-kunst’

En banan er bare…. en bremsekaliber synes Porsche

Annonce

Da kunsteren Maurizio Cattelan tapede en banan fast til en væg i Miami, USA, med noget gaffertape, ville han egentlig bare fortælle verden én ting. En banan er bare en banan.

Men verden gik helt i selvsving, og kunstværket ‘Comedian’ blev solgt for, hvad der svarer til en million danske kroner.

En bremsekaliber til Porsches keramiske bremser er også dyre, men du kan få rimelig mange af dem for en million kroner. Bonus: De rådner ikke væk, som bananer gør.

Annonce

Derfor er Porsches instagram-opslag til bilfabrikkens 19,3 millioner følgere genialt.

En kalibre er ‘bare’ en kalibre – omend en vild én af slagsen.

Artiklen fortsætter efter annoncen
Vil du se flere bilnyheder fra Boosted.dk? Tilføj Boosted.dk som foretrukken kilde herunder:
Tilføj som foretrukken kilde på Google
Redaktionen
Redaktionen
Redaktionen på Boosted.dk har arbejdet professionelt med biljournalistik siden 2013 og dækker dagligt nyheder, analyser og baggrundshistorier fra bilbranchen i Danmark og udlandet. Erfaringen spænder bredt og omfatter både klassiske biler, motorsport og den nyeste udvikling inden for elbiler, batteriteknologi og mobilitet.

Boosted har redaktionel tilstedeværelse i Årslev nær Odense og i Roskilde på Sjælland.

Har du en god historie til os? Skriv til [email protected]
Annonceindhold

Nyeste artikler

Annonce


Annonce

Annonce

Bilnyheder

Annonce

Bilbranchen

Annonce

Annonce for Auto Show

Annonce

Annonce for Klassikermarkedet

Har du læst?