Det er en desværre udbredt misforståelse, at de såkaldte klaplygter forsvandt, fordi de blev ulovlige. Nu mener Porsche da også, at det er tid til et comeback.
Porsche har indsendt en ansøgning til Den Europæiske Unions Kontor for Intellektuel Ejendomsret (EUIPO).
En konkret vil tyskerne fra Zuffenhausen have beskyttet en idé, der mere end antyder, at klaplygterne, som gjorde 911 Flachbau berønt, kan gøre et sensationelt comeback.
De specielle forlygter, også kaldet klapforlygter, var et kæmpe hit i 1980’erne og op gennem 90’erne.
For Porsche, der har bygget 911-modellen, fik salget nærmest et boost, da modellen kendt som Flachbau, eller ‘den flade næse’, var i produktion i begyndelsen af 80’erne.
Det skriver flere medier bl.a Autoblog og Torquecafe.
Klaplygte-modellerne er i dag blandt nogle af de mest eftertragtede. Og det ikke kun hos Porsche, sådan er det også hos Lamborghini, som tyskerne i dag er i familie med. Og mange andre mærker med bare en lille smule 80’er-historie.
Men klaplygterne forsvandt. Ikke fordi de blev ulovlige. Men stadigt strengere sikkerhedskrav – blandt krav til beskyttelse af fodgængere – gjorde bare teknologien mere besværlig at have med at gøre.
Det gjorde produktionen af biler med klapforlygter dyrere og mere kompliceret. Samtidig ændrede forbrugernes præferencer og smag sig. Pop-up-forlygternes popularitet dalede.
De sidste bilmodeller med klaplygter var Chevrolet Corvette C5 og Lotus Esprit. Begge modeller udgik af produktion i 2004. Mange troede derefter, at de tidligere så populære lygter ville forsvinde permanent.
Historien bag de ikoniske klaplygter
Men nej. For en vis længsel efter de karakteristiske lygter er begyndt at sprede sig. Flere bilbloggere og andre iagttagere i bilverdenen anser det for sandsynligt, at Porsche snart vil introducere en retro-inspireret model med netop klaplygter.
Det var dog ikke Porsche, der var hverken første eller sidst med klaplygterne. Det var Ford derimod. Altså først.
Ford Cord blev fremvist på New York Auto Show i 1935. I perioden før Anden Verdenskrig fulgte andre bilmærker som Fiat den nye trend. I 1960’erne var pop-up-forlygter et helt almindeligt syn på vejene i USA.
Det var dog først i yuppie-æraen i 1980’erne, at fænomenet for alvor slog igennem. Dengang blev lygterne forbundet med en dynamisk jetset-livsstil og hurtige sportsvogne.
Klaplygternes fremtid hos Porsche
Med Porsches nylige henvendelse til EUIPO i Alicante er spekulationerne taget til. Men Porsche har endnu ikke kommenteret offentligt på ansøgningen.
Så selv hvis der skulle være noget om snakken, er det hele i bedste fald spekulation lige nu. Omend ansøgning er god nok.


