Annonce

Politiet knalder 0 bilister i fartkontrol

De nu 107 fotovogne, der findes i Danmark, har ikke altid noget at lave. Mandag aften brændte Sydsjællands og Lolland-Falsters Politi en halv time af i Vordingborg.

Annonce

For den danske stat er de i alt 107 fotovogne på vejene rundt omkring i landet så god en forretning, at de er på finansloven.

Boosted har gentagne gange kunne fortælle præcis hvor meget landets politikredse får ind på klapjagten efter bilisterne.

Men det er ikke altid, at der er bid. Det måtte Sydsjællands og Lolland-Falsters Politi erkende mandag aften i denne uge.

Annonce

Det skriver politikredsen selv i døgnrapporten.

Mellem kl.21.00 og 21.30 på Næstvedvej i Vordingborg blev det til lige præcis 0 klip, bøder, beslaglæggelser eller andet. Eller som politiet udtrykker det ‘ingen sager’.

Om det var, fordi ingen kørte forbi politiets kontrol mandag aften, eller fordi bilisterne blot fulgte færdselsloven, melder historien ikke noget om.

Artiklen fortsætter efter annoncen

Ordensmagten: Husk I kan bestille en fotovogn

Politiet benytter dog samme lejlighed til at fortælle, at det er muligt at bestille en fotovogn eller en fartkontrol via ordensmagtens hjemmeside.

Og det er, som Boosted også har kunnet fortælle, faktisk en populær ordning. Ved en optælling i maj 2023 havde politiet allerede været ude på vejene 20.000 gange på grund af borgernes henvendelser.

Og hos forsikringselskabet Gjensidige, der bad om aktindsigt i tallene hos Rigspolitiet, er man da også godt tilfreds med muligheden.

Artiklen fortsætter efter dette:

– Hvis man som borger oplever, at der meget ofte bliver kørt for stærkt i sit nærområde, så er det både en kilde til frygt for ulykker og frustration over, at der ikke bliver gjort nogen indsats for at dæmme op for det.

– Samtidig er det en vanskelig opgave for politiet at være til stede over alt i nærområderne, og her har ordningen med ‘bestil en betjent’ vist sig rigtig god, siger Direktør for skade Henrik Sagild.

Vil du se flere bilnyheder fra Boosted.dk? Tilføj Boosted.dk som foretrukken kilde herunder:
Tilføj som foretrukken kilde på Google
Annonce
Bjørn S. Nielsen
Bjørn S. Nielsen
Bjørn S. Nielsen var journalist på Boosted.dk indtil 2025. Han er uddannet journalist fra Syddansk Universitet i 2020 og arbejder med nyheder, baggrund og analyser om biler og bilbranchen.

Bjørn bor på Fyn nær Odense og er kendt på redaktionen for sin store viden om bilernes historie. Han er vokset op med en forkærlighed for BMW, men drømmer også om en Audi A8 D3 i lang udgave med W12-motor. I hverdagen kører han – naturligvis – BMW.

Mail: [email protected]
Annonce-link:
Annonceindhold

Nyeste artikler

Annonce


Annonce

Annonce

Annonce for Auto Show

Bilnyheder

Annonce
Hot Wheels Stunt Show

Bilbranchen

Annonce
Annonce
Annonce

Annonce for Klassikermarkedet

Har du læst?