I lidt mere end et år har politiet testet en flåde af 10 elbiler op mod de dieseldrevne VW Passat. Ikke alt er lige positivt trods 300.000 kilometer.
En række politikredse har i nu lidt mere end et år delt 10 uniformerede elbiler mellem sig.
Det oplyser Rigspolitiet på baggrund af evaulering af netop de ti biler.
Bilerne, der er af typen Volkswagen ID.4 GTX, blev sendt rundt mellem Midt- og Vestjyllands Politi, Østjylland Politi, Københavns Vestegns Politi samt Københavns Politi.
Og selvom det blev til 300.000 kilometer, der kan trækkes data ud af, er det ikke alle erfaringer med elbilerne der er lige positive.
Det forklarer politiinspektør Jens Yndgaard fra Rigspolitiets Center for Flåde- og Materielstyring.
Politibetjentene har – ifølge Rigspolitiet primært fra passagersæderne – klaget over øget køresyge i elbilerne.
Rigspolitiet vil dog ikke officielt afskrive elbilerne.
– Helt naturligt har der været betjente med skepsis vedrørende eksempelvis rækkevidde mm., men forsøgsperioden har vist, at det meget sjældent sætter en begrænsning, da langt de fleste patruljebiler kører under 400 km om dagen.
– Samtidig har en elbil nogle andre fordele. Så det er lidt snakken om gynger og karruseller. På nogle parametre er en elbil en smule bedre end en fossilbil, på andre områder er det omvendt, siger Jens Yndgaard.
Til DR fortæller politiet i Silkeborg dog, at begejstringen for elbiler dog også har sine begrænsninger. Eksempelvis bliver elbilerne altid valgt som den sidste løsning.
– Vi har måttet erfare, at den (Volkswagen ID.4 GTX, red.) ikke kan leve op til de biler, vi bruger til dagligt. Batteriet er jo en udfordring med de afstande, vi har her i Midt- og Vestjylland, siger leder af patruljetjenesten ved Silkeborg Politi Kenn Sølvkær Jensen.


