Politi stopper bilist med 190 km/t: ‘Jeg testede bare nye dele’

Politiet i den amerikanske by Duluth siger selv, at hastigheden er en af de højste nogensinde målt i byen

Annonce

Åh ja, nye dele. For en bilentusiast er der næppe noget mere tilfredstillende. Man føler, at man – lige som bilen – kan lidt igen efter monteringen af en ny turbo, trækaksel eller hvad det nu måtte være.

Samme følelse må Kenny Hemraj have siddet med, da en betjent fik bragt ham og hans lidt for hurtigtgående BMW til standsning. Eller ‘lidt’ er måske en kende underdrevet. Hemraj hammerede nemlig den tyske bil igennem en 70 km/t-zone med intet mindre end 190 kilometer i timen. Forklaringen, der i øvrigt blev fanget på betjentens bodycam og altså nu er endt på det sociale medie Twitter, er da også umiddelbar.

LÆS OGSÅ: Nürburgring på to hjul i en Daihatsu – hvordan undgår den at vælte?!

Artiklen fortsætter efter annoncen

“Jeg har lige monteret nye dele, og så ville vi bare tjekke, at alt var i orden”, fortæller bilisten betjenten.

Nu kender vi ikke amerikansk færdselslovgivning specielt indgående, men sin kørsel får Kenny Hemraj trods den brutale ærlighed næppe nogen hæder for. Vi gætter i stedet på en klækkelig bøde og et kørekort i en meget tynd tråd, hvis det da ikke allerede er klippet i stykker.

Artiklen fortsætter efter annoncen

 

 

 

Læs videre efter annoncerne

 

Flere artikler efter annoncen
Kasper Erling
Kasper Erling
Kasper Erling er ansvarshavende redaktør og medejer af Boosted.dk. Han er en erfaren motorjournalist med mere end 20 år i bilbranchen, hvor han har skrevet om nye biler, bilindustrien og bilmarkedets udvikling for førende dagblade og magasiner.

Opvokset i den lille by Asnæs i Odsherred, hvor interessen for biler blev grundlagt tidligt, da hans far var Volvo-forhandler. I dag bor Kasper i Roskilde med sin kone og deres to store børn. I indkørslen står der både en nyere Mercedes GLA, en ældre Volvo C70 og en Porsche 911 C4S.

Mail: [email protected]

Annonceindhold
Annonce


Annonce

Annonce

Nyeste artikler

Annonce

Bilbranchen

Annonce

Flere bilnyheder

Annonce

Annonce for TurboDK Shop

Annonce

Annonce for Klassikermarkedet

Læs flere nyheder om biler