Annonce

Nye tal: 4 ud 10 nordmænd vil ikke eje en elbil

Elbilerne sidder på næsten 90 procent af de norske nybilsalg. Men ifølge en ny undersøgelse vil 4 ud af 10 bilister ikke eje bilerne.

Annonce

I Norge er elbil-entusiasmen ikke så stor som man måske skulle tro. 4 ud af 10 nordmænd ønsker nemlig ikke at eje en elbil, viser en ny undersøgelse. Dette står i kontrast til Norges ambitiøse mål om at alle nye biler, der sælges i landet, skal være elbiler senest i år.

Undersøgelsen, foretaget af InFact, afslører at en betydelig del af den norske befolkning stadig foretrækker benzin- og dieselbiler.

Jonathan Parr, analysechef hos bilforhandleren Rebil, peger på flere årsager til denne modvilje. Blandt andet nævner han elbiler begrænsede rækkevidde, især når de trækker tunge læs, samt manglende ladeinfrastruktur i dele af Norge.

Annonce

– Elbilmålet er en utopi. Store dele af befolkningen foretrækker simpelthen benzin- og dieselbiler, siger Parr til Nettavisen.

Parrs udtalelse understreger den udfordring Norge står overfor i sin stræben efter en fuldstændig elektrificering af bilparken.

Selvom elbiler har vundet frem i Norge, er der altså stadig en betydelig del af befolkningen, der ikke er overbevist om elbilernes fordele.

Artiklen fortsætter efter annoncen

På trods af denne skepsis, er der stadig bred opbakning til de statslige tilskud til elbiler.

Disse tilskud, der blandt andet inkluderer fritagelse for moms, er med til at gøre elbiler mere attraktive for forbrugerne.

Støtten til elbiler er dog ikke ensartet fordelt i befolkningen. Undersøgelsen viser, at opbakningen er størst blandt de personer med en højere indkomst.

Artiklen fortsætter efter dette:

Selvom elbiler udgjorde 89 procent af nybilsalget i Norge sidste år, dominerer benzin- og dieselbiler stadig brugtmarkedet.

Denne dominans på brugtmarkedet er en af de faktorer, der bidrager til den fortsatte popularitet af benzin- og dieselbiler.

Jonathan Parr tvivler på, at overgangen til elbiler vil ske frivilligt i Norge. Han forudser, at et eventuelt forbud mod salg af benzin- og dieselbiler vil være nødvendig for at nå målet om en fuldstændig elektrificering.

Annonce for Auto Show

– Indtil videre er nordmændene verdensmestre, og vi er nået langt i retning af at nå målet om 100 procent elbiler i nybilsalget.

– Men den dag, der ikke længere sælges benzin- eller dieselbiler i landet, vil det formentlig være, fordi myndighederne har forbudt det.

Nye tal: 4 ud 10 nordmænd vil ikke eje en elbil
Spørger man nordmændende, om de foretrækker benzin- og dieselbiler frem for elbiler, er løbet tæt. 4 ud af 10 nordmænd vil nemlig ikke eje en elbil. Credit: InFact
Vil du se flere bilnyheder fra Boosted.dk? Tilføj Boosted.dk som foretrukken kilde herunder:
Tilføj som foretrukken kilde på Google
Annonce
Bjørn S. Nielsen
Bjørn S. Nielsen
Bjørn S. Nielsen var journalist på Boosted.dk indtil 2025. Han er uddannet journalist fra Syddansk Universitet i 2020 og arbejder med nyheder, baggrund og analyser om biler og bilbranchen.

Bjørn bor på Fyn nær Odense og er kendt på redaktionen for sin store viden om bilernes historie. Han er vokset op med en forkærlighed for BMW, men drømmer også om en Audi A8 D3 i lang udgave med W12-motor. I hverdagen kører han – naturligvis – BMW.

Mail: [email protected]
Annonce-link:
Annonceindhold

Nyeste artikler

Annonce


Annonce

Annonce

Bilnyheder

Annonce

Bilbranchen

Annonce

Annonce for Auto Show

Annonce

Annonce for Klassikermarkedet

Har du læst?