Topløs Bugatti får “dansk” navn og 1.600 hestekræfter

En indtil videre anonym men meget rig mand har valgt at opkalde sin topløse Bugatti Mistral efter datteren Caroline.

Annonce

Der er ifølge Danmark Statistik 12.516 kvinder med fornavnet ‘Caroline’ herhjemme. Nu deler de navn med en Bugatti.

Helt konkret en Bugatti Mistral, der er den topløse udgave af den sidste Bugatti med W16-motor, Chiron.

Bilen er skabt til en mand, der vil ære sin datter ved at opkalde bilen efter hende. Bilen er i øvrigt blevet til i hænderne på folkene i bilmærkets specialafdeling, Sur Mesure.

Artiklen fortsætter efter annoncen

Selv siger Bugatti, at ‘Caroline’ er en hjertevarm fejring af familien. Præcis hvilken familie er dog ikke offentliggjort.

Men det er stensikkert en af dem med rigeligt på kistebunden. En Mistral koster i udgangspunktet 37 millioner kroner uden afgifter og moms.

For den slags penge får ejeren én af bare 99 biler. Teknikken er den velkendte 8-liters W16-motor, som Volkswagen udtænkte, da man i 2005 genoplivede Bugatti som mærke.

Artiklen fortsætter efter annoncen

Motoren, der blev vakt til live i Veyron, begyndte livet med 1.000 hestekræfter. Siden voksede ydelsen til 1.600 heste, som det er tilfældet i Mistral.

Men det skulle faktisk have været endnu vildere med hele 18 cylindre, afslørede Bugatti for nylig. Afløseren hedder Tourbillon – opkaldt efter mekanikken der modvirker tyngdekraftens påvirkning på mekaniske ure.

Bugatti Tourbillon bliver endnu vildere, end både Chiron og Veyron nogesinde var. Bilen har en V16-motor med hele 1.800 hestekræfter.

Bjørn S. Nielsen
Bjørn S. Nielsen
Bjørn S. Nielsen er journalist på Boosted.dk og har været en del af redaktionen i snart 12 år. Han er uddannet journalist fra Syddansk Universitet i 2020 og arbejder med nyheder, baggrund og analyser om biler og bilbranchen.

Bjørn bor på Fyn nær Odense og er kendt på redaktionen for sin store viden om bilernes historie. Han er vokset op med en forkærlighed for BMW, men drømmer også om en Audi A8 D3 i lang udgave med W12-motor. I hverdagen kører han – naturligvis – BMW.

Mail: [email protected]
Annonceindhold

Nyeste artikler

Annonce


Annonce

Annonce

Nyeste artikler

Annonce

Bilbranchen

Annonce

Annonce for TurboDK Shop

Annonce

Annonce for Klassikermarkedet