Mercedes vil forhindre det som 5% af danskerne lider af

Mercedes-Benz har søgt patentet på et system, der bruger lys og luft til at fjerne køresyge. Teknologien skal hjælpe de 5 procent af bilisterne der lider.

Annonce

Mercedes vil forhindre køresyge ved at bruge bilens klimaanlæg og LED-lys til at give passagererne fysiske signaler om bilens bevægelser.

Det tyske bilmærke har netop indsendt en patentansøgning, der beskriver, hvordan man kan bridge det sensoriske gab, som opstår, når kroppen mærker bevægelse, men øjnene kigger på en fast genstand.

Systemet skal især gøre gavn i elbiler, hvor den lydløse kørsel og kraftige motorbremse ofte forværrer symptomerne for følsomme passagerer.

Artiklen fortsætter efter annoncen

Køresyge opstår typisk, når balanceorganet i øret registrerer acceleration eller sving, mens øjet hviler på noget, der ligger, sidder eller stå stille.

Mercedes’ løsning er at lade blæserne i klimaanlægget pulsere i takt med farten. Når bilen accelererer, øges luftstrømmen mod passageren for at simulere modvind, og ved opbremsning skrues der ned igen.

Systemet interagerer også med bilens LED-belysning i kabinen.

Artiklen fortsætter efter annoncen

Lysene kan skifte farve eller bevæge sig dynamisk for at give visuelle praj om, hvad bilen gør. For eksempel kan lyset i loftet eller ved ventilationsdyserne blive rødt under en hård opbremsning.

Det giver hjernen den nødvendige information til at synkronisere indtrykkene.

Der har allerede været peget på, at problemet med køresyge er vokset i takt med udbredelsen af store skærme i bilerne.

Læs videre efter annoncerne

I Danmark må politiet da også erkende, at betjentene bliver mere køresyge i elbiler.

Mercedes har allerede eksperimenteret med “Energizing Comfort”-programmer, der kan vippe sæderne en smule for at ændre passagerens holdning.

Det nye patent tager dog skridtet videre ved at gøre hele kabinen til en aktiv del af løsningen.

Indtil teknologien bliver standard i de nye modeller, findes der dog stadig klassiske råd.

Mere efter annoncen

Folk med tendens til køresyge kan med fordel sætte sig på forsædet og holde blikket rettet mod horisonten.

Det er også en god idé at undgå tunge måltider før en længere tur i bilen.

Det nye system kan også skabe en form for kunstig horisont i passagerens perifere synsfelt.

Ved at bruge lyskilder på tværs af instrumenteringen kan bilen vise hældning og retningsskift. Det hjælper hjernen med at forudse bilens næste manøvre.

Mere efter annoncen

Alene det er ofte nok til at stoppe kvalmen, før den overhovedet opstår.

Flere artikler efter annoncen
Bjørn S. Nielsen
Bjørn S. Nielsen
Bjørn S. Nielsen er journalist på Boosted.dk og har været en del af redaktionen i snart 12 år. Han er uddannet journalist fra Syddansk Universitet i 2020 og arbejder med nyheder, baggrund og analyser om biler og bilbranchen.

Bjørn bor på Fyn nær Odense og er kendt på redaktionen for sin store viden om bilernes historie. Han er vokset op med en forkærlighed for BMW, men drømmer også om en Audi A8 D3 i lang udgave med W12-motor. I hverdagen kører han – naturligvis – BMW.

Mail: [email protected]

Annonceindhold
Annonce


Annonce

Annonce

Nyeste artikler

Annonce

Bilbranchen

Annonce

Flere bilnyheder

Annonce

Annonce for TurboDK Shop

Annonce

Annonce for Klassikermarkedet

Læs flere nyheder om biler