Ny Renault-motor kan køre på 3 forskellige brændstoffer

Horse Powertrain, der er en motorleverandør med Renault i spidsen, har udviklet en ny hybridmotor. Den kan køre på en blanding af benzin, strøm og autogas (LPG).

Annonce

En ny motor, udviklet i et partnerskab med Renault og kinesiske Geely, kan køre på 3 forskellige brændstoffer på samme tid.

Den nye hybridmotor fra selskabet Horse Powertrain kombinerer benzin, elektricitet og autogas (LPG).

Det er et markant skridt i udviklingen af mere fleksible forbrændingsmotorer.

Annonce

Den nye motorleverandør er resultatet af et partnerskab mellem Renault-gruppen, den kinesiske bilgigant Geely og oliefirmaet Aramco.

Deres formål er at udvikle og producere en ny generation af hybrid-drivlinjer. Den nye motor, med det tekniske navn HR12 LPG MHEV, er deres første store satstning.

1,2-liters motor med 140 hestekræfter

Den nye motor er en 1,2-liters trecylindret turbobenzinmotor. Den er udstyret med et 48-volts hybrid-system.

Artiklen fortsætter efter annoncen

Det elektriske system giver et ekstra skub under acceleration og hjælper med at forbedre brændstoføkonomien. I hvert fald i teorien.

Den maksimale ydelse er 140 hestekræfter og 240 newtonmeter. Samtidig er konstruktionen designet til at overholde samtlige af de kommende, strenge Euro 7-emissionskrav.

Ifølge leverandøren udleder motoren ni procent mindre CO2, når den kører på gas sammenlignet med benzin.

Verdens første LPG-motor med direkte indsprøjtning

Artiklen fortsætter efter denne sektion:

Selvom motorer, der kan køre på flere brændstoftyper, ikke er en nyhed, er den nye motor alligevel en verdensnyhed.

Det er den første LPG-motor nogensinde med direkte indsprøjtning.

I andre motorer, der kan køre på både benzin og autogas, bliver gassen blandet med luft, før den kommer ind i cylindrene.


Med direkte indsprøjtning sprøjtes gassen direkte ind, hvilket giver en mere effektiv forbrænding.

Produktionen af den nye motor skal foregå på en fabrik i Rumænien, hvor der hvert eneste år kan bygges lige knap 500.000 motorer.

Det forventes, at motoren blandt andet vil blive brugt i fremtidige modeller fra Renaults billigmærke Dacia. Måske i den nye SUV, Bigster.

– Med HR12 LPG understreger vores engagement i at levere virkelig innovative drivlinje-løsninger til alle brændstoftyper, siger Horse-direktør Patrice Haettel i en pressemeddelelse.

Mere efter annoncen

Udviklingen af nye, avancerede forbrændingsmotorer viser, at flere bilmærker og underleverandør stadig tror på en fremtid, der ikke udelukkende er elektrisk.

Som Boosted tidligere har beskrevet, arbejder Toyota blandt andet med motorer, der kan opsamle den CO2, de selv udleder.

Vil du se flere bilnyheder fra Boosted.dk? Tilføj Boosted.dk som foretrukken kilde herunder:
Tilføj som foretrukken kilde på Google
Bjørn S. Nielsen
Bjørn S. Nielsen
Bjørn S. Nielsen er journalist på Boosted.dk og har været en del af redaktionen i snart 12 år. Han er uddannet journalist fra Syddansk Universitet i 2020 og arbejder med nyheder, baggrund og analyser om biler og bilbranchen.

Bjørn bor på Fyn nær Odense og er kendt på redaktionen for sin store viden om bilernes historie. Han er vokset op med en forkærlighed for BMW, men drømmer også om en Audi A8 D3 i lang udgave med W12-motor. I hverdagen kører han – naturligvis – BMW.

Mail: [email protected]
Annonceindhold

Nyeste artikler

Annonce


Annonce

Annonce

Bilnyheder

Annonce

Bilbranchen

Annonce

Annonce for Auto Show

Annonce

Annonce for Klassikermarkedet

Har du læst?