Nu sker det – regeringen forbyder p-afgifter

Indtil nu har der været en undtagelse i loven, der gjorde det muligt for p-selskaber at uddele p-afgifter uden at være til stede. Men det skal forbydes nu.

Annonce

Ingen regler uden undtagelser. Og så alligevel. For nu forbyder regeringen med transportminister Thomas Danielsen (V) i spidsen nogle helt specifikke p-afgifter.

Det skriver Transportministeriet i en pressemeddelelse.

Helt konkret skal et nyt lovforslag, som netop er sendt i høring, gøre om med de p-afgifter, der i folkemunde er blevet kaldt ‘de usynlige p-bøder’, som forbydes.

Artiklen fortsætter efter annoncen

Lige nu er det sådan, at p-afgifter kun undtagelsesvist må eftersendes. Altså på sådan en måde, at den ikke fysisk ligger som en seddel i forruden.

Men det betyder ikke, at p-selskaberne må bygge en forretning på det. Det er nu alligevel sket, mener regeringen og adskillige bilister, der har fået en usynlig p-afgift.

– Bekendtgørelsen er sådan set fuldstændig klar. Parkeringsafgifter må kun i undtagelsesvise tilfælde eftersendes.

Artiklen fortsætter efter annoncen

– Man må altså derved ikke opbygge sin forretningsmodel på usynlige parkeringsafgifter. Det har jeg indskærpet overfor parkeringsselskaberne.

– Brancheforeningen for private parkeringsselskaber har derpå meddelt mig, at de ikke agter at efterleve dette.

– Derfor fjerner jeg nu muligheden for, at parkeringsselskaber undtagelsesvist kan eftersende afgiften.

– En eventuel tvist må parkeringsselskabet så løfte via parkeringsklagenævnet eller domstolene, siger Thomas Danielsen i en pressemeddelelse.

Efter planen har p-selskaberne kun lidt mere end en måned at løbe på, før de skal rette ind efter det opdaterede regelsæt. Det træder nemlig i kraft 1. juli 2025.

Det er ikke første gang, p-selskaberne bryder loven. Boosted har eksempelvis kunnet fortælle, om hvor et af firmaerne udskrev afgifter på et område, hvor de slet ikke måtte være.


Flere bilister har fået parkeringsafgifter, de aldrig burde have modtaget. Et af landets største parkeringsselskaber, Q-Park, har indrømmet, at deres egne vagter har uddelt bøder i et område, hvor de slet ikke har haft ret til at kontrollere parkering.

Det har selskabet bekræftet over for Ekstra Bladet og kaldt det en fejl.

Martin D., der har fået en bøde i Herlev, reagerede, da han fandt ud af, at Q-Park ikke har haft tilladelse til at udstede afgifter i det område. Og han er ikke den eneste.

Flere andre bilister har ifølge Martin haft samme oplevelse, og sagen har fået selskabet til at love en gennemgang af samtlige afgifter, der er blevet udskrevet på den pågældende adresse.

Mere efter annoncen

Q-Park har oplyst, at man har iværksat en intern gennemgang af både instruks og tidligere afgifter.

Læs mere om det her.

Bjørn S. Nielsen
Bjørn S. Nielsen
Bjørn S. Nielsen er journalist på Boosted.dk og har været en del af redaktionen i snart 12 år. Han er uddannet journalist fra Syddansk Universitet i 2020 og arbejder med nyheder, baggrund og analyser om biler og bilbranchen.

Bjørn bor på Fyn nær Odense og er kendt på redaktionen for sin store viden om bilernes historie. Han er vokset op med en forkærlighed for BMW, men drømmer også om en Audi A8 D3 i lang udgave med W12-motor. I hverdagen kører han – naturligvis – BMW.

Mail: [email protected]
Annonceindhold

Nyeste artikler

Annonce


Annonce

Annonce

Nyeste artikler

Annonce

Bilbranchen

Annonce

Annonce for TurboDK Shop

Annonce

Annonce for Klassikermarkedet