Annonce

Nu koster det 17.500 kr. i bøde, hvis din motorcykel “larmer”

1 januar 2022 trådte en ny lov i kraft. Loven betyder, at motorcyklister står til kæmpe bøder, hvis deres motorcykler larmer ‘for meget’.

Annonce

Siden 1. januar i år har Færdselsstyrelsen haft større mulighed for at slå ned på motorcykler, der larmer for meget i trafikken.

Det er resultatet af et lovforslag om såkaldte ‘vejsidesyn’, som regeringen fremsatte i Folketinget tilbage i oktober sidste år. Og som man altså fik igennem.

Konkret betyder forslaget, som nu altså er blevet til lov (færdselslovens § 118, stk. 8), at politiet må uddeles bøder til motorcyklister, hvis deres motorcykler ‘larmer’ for meget i trafikken. Men ikke nok med det. Bøden stiger, for hvergang motorcyklen larmer for meget.

Annonce

For en god orden skyld skal det nævnes, at alle med et køretøj – som må befinde sig på offentlig vej – i Danmark kan riskerer et vejsidesyn.

Bødetaksterne for støjende køretøjer ved vejsidesyn:
1. gang: 2.500 kr.
2. gang: 5.500 kr.
3. gang: 8.000 kr.
4. gang: 11.500 kr.
5. gang: 14.500 kr.
6. gang: 17.500 kr.
Kilde: Transportministeriet

Kim J. har henvendt sig til Ekstra Bladet, fordi han føler, at han og andre motorcyklister med den nye bestemmelse i færdselsloven bliver grov diskrimineret.

Artiklen fortsætter efter annoncen

Egentlig er det ikke det, at larmede MC’er får en bøde, Kim J. er sur over. For det er helt i orden, hvis motorcyklerne støjer for meget. Det er det, at bøden stiger, der pisser Kim J. af.

– Det sker jo ikke ved andre trafikovertrædelser. f.eks. når der sker fartoverskridelser i byen eller ved skoler, hvor man kan sige, at farten dræber, siger han til mediet.

 

Vil du se flere bilnyheder fra Boosted.dk? Tilføj Boosted.dk som foretrukken kilde herunder:
Tilføj som foretrukken kilde på Google
Annonce
Bjørn S. Nielsen
Bjørn S. Nielsen
Bjørn S. Nielsen var journalist på Boosted.dk indtil 2025. Han er uddannet journalist fra Syddansk Universitet i 2020 og arbejder med nyheder, baggrund og analyser om biler og bilbranchen.

Bjørn bor på Fyn nær Odense og er kendt på redaktionen for sin store viden om bilernes historie. Han er vokset op med en forkærlighed for BMW, men drømmer også om en Audi A8 D3 i lang udgave med W12-motor. I hverdagen kører han – naturligvis – BMW.

Mail: [email protected]
Annonce-link:
Annonceindhold

Nyeste artikler

Annonce


Annonce

Annonce

Bilnyheder

Annonce

Bilbranchen

Annonce

Annonce for Auto Show

Annonce

Annonce for Klassikermarkedet

Har du læst?