Nu kommer Yaris GR – og den har 275 hk

Lige om lidt fås Toyota Yaris med 275 hestekræfter og firehjulstræk

Annonce

Fra racerbanen til landevejen. Sådan siger Toyota selv om deres nye Yaris. En sjov Yaris? Hvem havde lige troet det.

Men jo, den er god nok. For når japanerne tilføjer GR (for Gazoo Racing), bliver Yaris til en raket på hjul. Det, vi prøver at sige er: 275 hestekræfter, manuelt gear og firehjulstræk!

Sådan, Toyota. Det var I længe om. Hvor længe? Ja, det er faktisk Toyotas første homologerede racerbil, siden man byggede Celica GT WRC-biler om til gadebrug i slut-90`erne.

Artiklen fortsætter efter annoncen

MANGLER DEN SIDSTE JULEGAVE?: SPAR 40% PÅ BILLETTEN TIL AUTO SHOW – KLIK HER!

Yaris GR bliver både lavere og bredere end den almindelige Yaris. Men den bliver ikke ligefrem billig. Kunderne kommer til at betale for det lettere karosseri, den øgede brug af aluminum og kulfiber.

Artiklen fortsætter efter annoncen

Motoren, der forventes at være en 1.6-liters turbodrevede, tre cylindrede maskine er skubbet længere tilbage for at give en bedre vægtfordeling. Det er nu ikke fordi, Toyota kommer til at tjene meget på den iltre vogn, spår Auto Express, der samtidig gætter på en pris mellem 35.000 og 40.000 engelske pund.

Altså et sted mellem 310.000 kroner 350.000 kroner før dansk afgift, told, skat og moms. Toyota viser Yaris GR frem på Tokyo Auto Salon-udstillingen i begyndelsen af januar.

Om Yaris GR produceres i lige så begrænset antal som Yaris GRMN med 212 hk – der kun kom i 400 eksemplarer – er endnu uvist. Det samme er det, om bilen overhovedet kommer til Danmark.

Læs videre efter annoncerne

 

Flere artikler efter annoncen
Bjørn S. Nielsen
Bjørn S. Nielsen
Bjørn S. Nielsen er journalist på Boosted.dk og har været en del af redaktionen i snart 12 år. Han er uddannet journalist fra Syddansk Universitet i 2020 og arbejder med nyheder, baggrund og analyser om biler og bilbranchen.

Bjørn bor på Fyn nær Odense og er kendt på redaktionen for sin store viden om bilernes historie. Han er vokset op med en forkærlighed for BMW, men drømmer også om en Audi A8 D3 i lang udgave med W12-motor. I hverdagen kører han – naturligvis – BMW.

Mail: [email protected]

Annonceindhold
Annonce


Annonce

Annonce

Nyeste artikler

Annonce

Bilbranchen

Annonce

Flere bilnyheder

Annonce

Annonce for TurboDK Shop

Annonce

Annonce for Klassikermarkedet

Læs flere nyheder om biler