Nu er der 500.000 personbiler der kan lade i Danmark

Mens antallet af både benzin- og dieselbiler skrumper, fortsætter antallet af hybrid- og elbiler med at stige. Nu er der 500.000 biler, der kan lade, i Danmark.

Annonce

Danmark har nu en betydelig andel personbiler, der kan lade, på vejene. Ifølge tal fra bilstatistik.dk var der pr. 5. marts 2025 indregistreret over 500.000 af slagsen. Bestanden omfatter både plug-in hybridbiler og fuldt elektriske køretøjer.

Af de registrerede personbiler udgør plug-in hybrider 25,5 procent. De resterende 74,5 procent er elbiler. Tallet 500.000 er en markering af en udvikling i den danske bilpark.

Udviklingen indikerer en grøn omstilling af transportsektoren. En sådan ændring kan bidrage til en reduktion af CO2-udledning.

Artiklen fortsætter efter annoncen

Mads Rørvig, administrerende direktør i Mobility Denmark, mener, at bilerne er blevet et fokus for både politikerne og privatbilisterne.

– Vi observerer en udvikling i Danmark, hvor elektriske biler er blevet et fokuspunkt for både politikere og forbrugere.

500.000 biler der kan lade er nu i Danmark

– En omstilling af vejtransporten er en del af Danmarks grønne omstilling, og med et halvt antal biler, der anvender elektricitet, er vi nærmere et bestemt mål.

Artiklen fortsætter efter annoncen

– Udviklingen er ikke afsluttet, og der er fortsat behov for politisk støtte til at fremme den grønne udvikling, siger han i en pressemeddelelse.

Ændringer i afgifter kan påvirke antallet af nye opladelige personbiler. Udbredelsen af ladeinfrastruktur er også en faktor. Forbrugernes præferencer spiller ligledes en rolle.

Teknologiske fremskridt inden for batterier og opladning kan fremskynde udviklingen. Markedet for opladelige biler er under konstant forandring.

Læs videre efter annoncerne

Konkurrence mellem bilproducenter har indflydelse på priser og modeller. Offentlige incitamenter kan fremme salget.

En stabil forsyning af råmaterialer er nødvendig for produktionen af batterier. Den globale udvikling i bilindustrien har dog også konsekvenser for elbilen i Danmark.

Tidligere har Mobility Denmark, som er bilimportørernes interesse-organ i Danmark, talt for at det er nødvendigt at tvinge bilisterne til at købe elbiler. Læs mere om det her.

Flere artikler efter annoncen
Bjørn S. Nielsen
Bjørn S. Nielsen
Bjørn S. Nielsen er journalist på Boosted.dk og har været en del af redaktionen i snart 12 år. Han er uddannet journalist fra Syddansk Universitet i 2020 og arbejder med nyheder, baggrund og analyser om biler og bilbranchen.

Bjørn bor på Fyn nær Odense og er kendt på redaktionen for sin store viden om bilernes historie. Han er vokset op med en forkærlighed for BMW, men drømmer også om en Audi A8 D3 i lang udgave med W12-motor. I hverdagen kører han – naturligvis – BMW.

Mail: [email protected]

Annonceindhold
Annonce


Annonce

Annonce

Nyeste artikler

Annonce

Bilbranchen

Annonce

Flere bilnyheder

Annonce

Annonce for TurboDK Shop

Annonce

Annonce for Klassikermarkedet

Læs flere nyheder om biler