Danmark, Norge, Sverige og Finland vælger vidt forskellige modeller, når der skal købes ny bil. Se de overraskende forskelle her.
Bilmarkedet i Norden viser endnu en gang, at vi langt fra er enige om, hvad den perfekte bil er. De nyeste tal fra Bilstatistik.dk afslører markante forskelle mellem Danmark, Norge, Sverige og Finland – både når det gælder topscorere og udviklingen i salget.
I Danmark sluttede Toyota bZ4X som nummer ét i januar måned 2026. I Norge tog Volkswagen ID.3 førstepladsen. Sverige holdt fast i Volvo EX40, mens finnerne pegede på Tesla Model Y som den bedste nye elbil.
Kun to modeller går igen på alle fire landes top 10-lister: Tesla Model Y og Toyota bZ4X. Resten af pladserne er spredt på hele 27 forskellige modeller.
Danmark: Elbiler stormer stadig frem
I Danmark topper Toyota bZ4X med 1.348 solgte biler og en fremgang på 96 procent. Endnu vildere er tallene for Skoda Elroq, der vokser med hele 1.962 procent, og Renault 5 med en stigning på 944 procent. Men det er naturligvis fordi, at modellerne var nye på markedet i starten af 2025.
Omvendt går det tilbage for Volkswagen ID.4, som falder 27 procent, mens Skoda Enyaq mister 8 procent.
Norge: Kraftige fald i salget af elbiler
Norge skiller sig markant ud med store fald for flere ellers populære elbiler. Volkswagen ID.3 topper trods et fald på 44 procent. Toyota bZ4X falder hele 85 procent, mens Volkswagen ID.4 styrtdykker 92 procent.
Samtidig ser vi nye navne på listen. Den kinesiske Changan Deepal S05 går direkte ind på en femteplads med en stigning på 100 procent, da modellen er helt ny. Hyundai Inster stiger hele 1.325 procent. Og en relativt ny bilmodel.
Sverige: Volvo holder stand
Svenskerne vælger stadig svensk. Eller kinesisk-svensk, kan man måske sige. For Volvo EX40 topper med en stigning på 197 procent. Polestar 4 vokser 122 procent.
Men det går ikke kun frem. Volvo XC60 falder 55 procent, og Volkswagen ID.7 mister 43 procent. Muligvis fordi mange har ventet på at købe den helt nye Volvo EX60, der netop er præsenteret.
Finland: Hybrid-landet skifter retning
Finland har traditionelt været stærk på hybrider, men billedet er ved at ændre sig. Tesla Model Y stiger hele 550 procent og deler førstepladsen med Toyota Yaris Cross.
Skoda Elroq vokser 1.185 procent, mens Mercedes CLA giver den gas med 633 procent stigning.
Men Nissan Qashqai falder 35 procent, og Skoda Enyaq mister 7 procent.



