Den nye Nissan-direktør, Ivan Espinosa, har sat sit “omkostnings-geni”, Tatsuzo Tomita, til at finde 4.000 måder, hvorpå mærket kan spare knap 12 milliarder kroner.
Nissans økonomiske situation har sat gang i en af bilindustriens største spareplaner nogensinde.
Målet er at spare næsten 12 milliarder kroner ved at gennemføre op mod 4.000 forskellige besparelser i produktionen.
Det skriver Automotive News.
Den nye administrerende direktør, Ivan Espinosa, har udpeget en såkaldt “omkostnings-zar”, Tatsuzo Tomita, til at stå i spidsen for den store operation.
Målet er at skære 1,7 milliarder dollars, svarende til knap 12 milliarder danske kroner, af bilmærkets såkaldte variable omkostninger væk inden udgangen af marts 2027.
Planen er en direkte konsekvens af en forretningsmodel, der er løbet løbsk.
Idéer indsamlet fra ansatte og leverandører
Ifølge Tatsuzo Tomita voksede omkostningerne eksplosivt i flere år, fordi Nissan jagtede store salgstal.
Da salget stagnerede, stod firmaet tilbage med høje omkostninger og en alt for kompleks produktion.
– Vi skal forbedre profitten for hvert produkt, ellers vil vi ikke have en bæredygtig forretning, siger Tomita.
For at finde de nødvendige besparelser har han i flere måneder indsamlet idéer fra både ansatte og underleverandører.
Det har resulteret i en bruttoliste med 4.000 forslag til besparelser.
Ud af de 4.000 forslag har Tomitas hold vurderet, at 1.600 af dem er kan bruges til noget nu og her. Så dem vil Nissan begynde at arbejde med i slutningen af 2025.
Besparelser på nakkestøtter og farvet sæder
Spareplanen dækker over en lang række meget konkrete ændringer.
Et eksempel er bilernes nakkestøtter.
Nissan har i dag en enorm variation af nakkestøtter. Det betyder, at en underleverandør har et lager på størrelse med to tennisbaner kun til de komponenter, japanerne bruger i nakkestøtter. Ved at reducere antallet af varianter kan lagerne halveres.
Et andet eksempel er den farve, der bruges i bilernes sædebetræk. Nissan bruger en dyr, UV-resistent farve, som forhindrer stoffet i at falme i solen.
Men moderne bilruder blokerer allerede for UV-stråler. Den dyre farve er derfor blevet overflødig, mener omkostnings-holdet.
Tomita understreger, at det ikke handler om at finde løsninger, der foringer Nissans biler. Målet er at fjerne spild, så pengene i stedet kan investeres i forskning og udvikling.
De store ændringer i Nissan er en del af en større omvæltning for mærket.
Som Boosted for nylig kunne fortælle, er produktionen af en af mærkets mest ikoniske modeller, supersportsvognen GT-R, netop stoppet efter 18 år.
Ivan Espinosa har dog lovet, at navnet genopstår. Og det på en sportslig model. Står det til manden bag den nu pensionerede model, fortsætter Nissan med forbrændingsmotoren.

